Compositae (asteraceae) familyasında bazı polenlerin morfometrik analizi
Morphometric analysis of some pollen grains of the family compositae (asteraceae)
- Tez No: 114633
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
COMPOSITAE (ASTERACEAE) FAMİLYASINDA BAZI POLENLERİN MORFOMETRİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Sevtap ERDİNÇ BOSTANCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Bu araştırmada, Compositae familyasına ait bazı polenlerin morfolojik özellikleri ışık mikroskobu ile çalışılmıştır. 18 polene uygulanan 12 ayrıştırıcı fonksiyon özellikleri ve önemlilik dereceleri ayrıştırma analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Ayrıştırma analizi sonuçlarına göre polar eksen uzunluğu (P), ekvatoral eksen uzunluğu (E), amb çapı (L), colpus uzunluğu (Clg) ve colpus genişliğinin (Clt) önemli ayrıştırıcı fonksiyon özellikler oldukları belirlenmiştir. Bu özelliklerden ilk ikisinin ise en belirgin ayırıcı özellik oldukları saptanmıştır. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar Kelimeler : Polen morfolojisi, Ayrıştırma analizi Sayfa Adedi : 52 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
11 MORPHOMETRIC ANALYSIS OF SOME POLLEN GRAINS OF THE FAMILY COMPOSITAE (ASTERACEAE) M. Sc Thesis Sevtap ERDİNÇ BOSTANCI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this research, the morphological characteristics of some pollen grains belonging to the Compositae family were studied with the use of light microscopy. 12 distinctive functional properties and importance degrees applied to the 18 pollen grains were determined by using differentiation analyses. According to the differentiation analysis results; polar axis lenght (P), equatorial axis lenght (E), amb diameter (L), colpus lenght (Clg) and colpus width (Clt) were determined as the most important differentiative functional properties of these characteristics. The first two were found as the most evident differentiative characteristics. Science Code : 401.03.01 Key Words : Pollen Morphology, Discriminant Analysis Total Pages : 52 Advisor : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN