Kesme kalıplarında kesme boşluğunun kesme kuvvetine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of cutting clearance on the cutting forces in a piercing die
  1. Tez No: 114632
  2. Yazar: VEYSİ HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
KESME KALIPLARINDAKİ KESME BOŞLUĞUNUN KESME KUVVETİNE ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Veysi HAZAR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Pratikte kalıp ömrünü doğrudan etkileyen kesme boşluğu, yıllardır yapılan araştırmalarla teorik ve deneysel olarak tam tespit edilmeye çalışılmıştır. Günümüzde kesme boşluğunun klasik değerleri tatmin edici olmamış ve önceden belirlenmesi için çeşitli araştırmalar yapıla gelmiştir. Kesme boşluğunun kesme kuvvetine, ürün kalitesine ve dişi kalıp ile zımba arasındaki aşınma miktarına etki ettiği bilinmektedir. Çalışmanın ilk aşamasında kesme esnasında kesme kuvvetinin, kesme boşluğuna bağlı olarak nasıl değiştiğini gözlemek amacıyla bir dinamometre tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada 15y aralıklarla 15-75p. arasında 5 farklı kesme boşluğu, beş farklı malzeme ve 3 farklı kalınlık için kesme kuvvetinin değişimi statik olarak incelenmiştir. Üçüncü aşamada mevcut elektronikdonanım imkanları çerçevesinde dinamik değişim sonuçları da elde edilmeye çalışılmıştır. 8 mm çaplı bir zımba kullanılarak kesmeyle elde edilen sac parçalarda, çapak etkisi ve boyut değişimi dikkate alınmıştır. Kesme boşluğunun büyümesiyle, kesme kuvvetinin azaldığı, çapaklanmanın artığı ve teorik kuvvet hesaplamalarına esas alınan kesilme gerilmelerinin deneysel çalışmadan elde edilen kuvvet değerlerini tam sağlamadığı tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi 626.12.01 Kesme boşluğu, Delme kalıbı, Dinamometre 132 Doç.Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
Ill EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF CUTTING CLEARANCE ON THE CUTTING FORCES IN A PIERCING DIE (NLScThesis) Veysi HAZAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT The cutting clearance which directly affects the die life in practice, is continuously subjected to the experimental and theoritical research and is tried to obtain its exact value. The optimized values of the emitting clearance is obtained by new analysis methods to the contrary the classical values exist. It is known that the cutting clearance makes changes on the cutting force, the quality of the slug and the wear ratio between punch and die. In the first stage of the study, the aim is to observe the cutting force changes that are dependent to the clearance and, the desing and production of a dynamometer are carried out. In the second stage, the change of cutting force is statically investigated using the five modular dies which has 15-75|i clearance with I5\i equal interval, for the five different sheet metal materials and the different sheet metal thicknesses. In the next stage, the changes of the cutting force is tried toIV dynamically determine using the default data acquisation circuits. In the slugs that the balanked by the 8 mm diameter punch, the burring affects and diametral change, is also investigated. It is obtained that the increasing cutting clearances decreases the cutting force and increasing the burring and, shear stresses which were used in the theoretical calculation of the cutting force, are not exactly in agrement with the results that are statically and dynamically measured test trials. Science code : 626.12.01 Key words : Cutting Clearance, Piercing Die, Dynamometer Page number : 132 Adviser : Assoc.Prof. Ahmet ÖZDEMİR