Pirogalolden çıkarak sentezlenen monoazo birleşiklerinin Zr(IV) ile verdiği komplekslerin kararlılıklarının incelenmesi ve zirkonyum tayini
The Investigation of the stability of Zr(IV) complexes of monoazo compounds synthesized from pyrogallol and the determination of zirconium
  1. Tez No: 114641
  2. Yazar: ÜLKÜ DİLEK UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU, DOÇ. DR. ALİ HÜSEYİNLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
PİROGALLOLDAN ÇIKARAK SENTEZLENEN MONOAZO BİLEŞİKLERİNİN Zr(IV) İLE VERDİĞİ KOMPLEKSLERİN KARARLILIKLARININ İNCELENMESİ VE ZİRKONYUM TAYİNİ (Doktora Tezi) Ülkü Dilek UYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2001 ÖZET Bu çalışmada, pirogallol, 2-aminofenol-6-sülfonik asit ve onun -Cl, -N02 türevleri kullanılarak üç o,o-monoazo bileşik sentezlenmiştir. Bu ligandların yapılan UV, H-NMR, İR spektrumları ve elementel analiz ile aydınlatılmıştır. Potansiyometrik titrasyon yöntemi ile protonasyon sabitleri tayin edilmiştir. Bu ligandların zirkonyum iyonu ile kompleks oluşturması için optimum şartlar belirlenmiştir. Kompleks bileşikler katı halde elde edilmiş ve yapılan İR, H- NMR spektrumları ve elementel analiz metodu ile aydınlatılmıştır. Job metodu kullanılarak komplekslerin M:L oranının 1:1 olduğu bulunmuştur. Potansiyometrik titrasyon yöntemi ile kompleks oluşum sabitleri tayin edilmiştir. Ayrıca, çalışmada sentezlenen ligandlar kullanılarak zirkonyumun kantitatif olarak tayini için bir spektrofotometrik metot geliştirilmiştir. Yeni metodun seçiciliği araştırılarak yüksek seçiciliğe sahip olduğu görülmüştür. Bu yeni metot standard alaşımlarda zirkonyum iyonunun tayinine de uygulanmıştır. Bilim Kodu :405.03.00 Anahtar Kelimeler : o,o-monoazo bileşik, zirkonyum, spektrofotometrik metot, protonasyon sabiti, kompleks oluşum sabiti. Sayfa Adedi :99 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fitnat Köseoğlu-Doç. Dr. Ali Hüseyinli
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE STABILITY OF Zr(IV) COMPLEXES OF MONOAZO COMPOUNDS SYNTHESIZED FROM PYROGALLOL AND THE DETERMINATION OF ZIRCONIUM (PhD Thesis) Ülkü Dilek UYSAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Nisan 2001 ABSTRACT İn this study, three o,o-monoazo reagents have been synthesized by using pyrogallol, 2-aminophenol-6-sulphonic acid and its -CI, -NO2 derivatives. The structures of the ligands are elucidated using H-NMR, IR spectra and element analysis. Protonation constants of the ligands were determined by potentiometric titration method. The optimum conditions for the ligands to form complex with Zr(IV) ion were determined. Complexes were obtained in a solid form and their structures clarified using H-NMR, IR spectra and element analysis method. It is observed that M:L ratios of complexes are 1:1 using Job Method. Complex formation constants were determined by potentiometric titration method. A spectrophotometric method for the quantitative determination of Zr(IV) ion by the use of the ligands synthesised in mis study. This method was observed to have high selectivity towards Zr(IV) ion and applied to the Zr(IV) ion determination in standard alloys. Science Code : 405.03.00 KeyWords :o,o-monoazo reagent, zirconium, spectrophotometric method, protonation constant, complex formation constant. Page Number :99 Adviser : Prof. Dr. Fitnat Köseoğlu-Doç. Dr. Ali Hüseyinli