Ankara killeri için sıkışma ve yeniden yükleme indisi ile indeks özellikleri arasındaki ampirik bağıntıların araştırılması
Development of emprical relations between compression and swewing wdices and index properties for Ankara clay
- Tez No: 114642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ANKARA KİLLERİ İÇİN SIKIŞMA VE YENİDEN YÜKLEME İNDİSİ İLE İNDEKS ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ AMPİRİK BAĞINTILARIN ARAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ ) ALİ RIZA GÜLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 / ANKARA ÖZET Bu çalışmanın amacı, kil zeminlerde sıkışma indisi ve yeniden yükleme indisinin, kıvam limitleri, doğal su muhtevası ve başlangıç boşluk oranı arasında kurulan bağıntıların, Ankara yöresi killi zeminler için de araştırılmasıdır. Bu kapsamda, Ankara ilinin çeşitli bölgelerini temsil eden kil numuneler, tanımlama, sınıflandırma ve konsolidasyon deneylerine tabi tutularak ilgili veriler elde edilmiştir. Elde edilen bu ampirik ifadeler literatürde önerilenler ile karşılaştırılmış ve önemli farklılıkların olduğu görülmüştür. Buna ilaveten, literatürde önerilen ampirik ifadeler de kendi aralarında karşılaştırılmış, bunlar arasında da önemli farklılıkların olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, literatürde önerilen beğıntılar ve bu çalışma ile elde edilen ampirik ifadelerin dizayn amaçlı kullanılamıyacağı, ancak kabaca tahminler için yararlı olacağı düşünülmektedir. Bilim Kodu : 6240100 Anahtar Kelimeler : Ankara kili, ampirik bağıntılar, boşluk oranı, doğal su muhtevası, kıvam limitleri, sıkışma indisi Sayfa Adedi : 181 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF EMPRICAL RELATIONS BETWEEN COMPRESSION AND SWEWNG WDICES AND INDEX PROPERTIES FOR ANKARA CLAY ( M. Sc. Thesis ) ALİ RIZA GÜLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Main 2001 /ANKARA ABSTRACT The purpose of this study is to establish empirical relations between compression index, swelling index of Ankara region's clayey soils with the consistency limits, natural water content and initial void ratio. For this purpose, representative samples obtained from different regions of Ankara province were subjected to soil classification and consolidation tests. The relations found among the various soil properties were compared with those cited in literature and it is seen that there exits a large amount of difference not only between them but also between those developed for Ankara regions clayey soils. As a result, the relations developed for Ankara clayey soils and the others suggested in the literature cannot be used for actual design purposes except as a rough estimate. Science code : 6240100 Key words : Ankara Clay, compression index, consistency limits, empirical relations, re compression index Page Number : 181 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Murat MOLLMAHMUTO?LU