Üst gastrointestinal sistem (GİS) şikayetleri nedeniyle endoskopi yapılan hastalardan alınan mide biyopsi örneklerinden helicobacter pylori'nin izolasyonu ve tanı metodlarının karşılaştırılması
Isolation of helicobacter pylori from gastric biopsy samples which were obtained from patients to whom endoscopy was made because of upper gastrointestinal system complains and comparison of diagnostic methods
- Tez No: 114646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM (GİS) ŞİKAYETLERİ NEDENİYLE ENDOSKOPİSİ YAPILAN HASTALARDAN ALINAN MİDE BİYOPSİ ÖRNEKLERİNDEN HELICOBACTER PYLORİ'NİN İZOLASYONU VE TANI METODLARININ KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Savaş AŞKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Helicobacter pylori enfeksiyonu dünyanın her yerinde toplumun büyük kesiminde görülen bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. Hastalığın tanısında mikrobiyoloji, histopatoloji ve moleküler biyolojinin değişik teknikler kullanılmaktadır. Bizim araştırmamızda H pylori enfeksiyonunu tanısı amacıyla, bu tekniklerden kültür, histolojik inceleme, üreaz testi ve ELISA testi uygulanmıştır. Araştırmamıza 33'ü erkek ve 37'si kadın olmak üzere endoskopi yapılan toplam 70 hasta alınmıştır. Testler için hastalardan alman biyopsi materyali ve kan örnekleri kullanılmıştır. Kültür çalışması %7 at kanlı BHI ağarda ve mikroaerofil ortamda yapılmıştır. Histolojik inceleme için biyopsi örneklerinden hazırlanan yayma preperatlar Gram ve Giemsa yöntemleriyle boyanmıştır ve spiral bakterilerin varlığına bakılmıştır. Üreaz11 testinde biyopsi örneğinden üreli besiyerine endoskopi örneğinden ekim yaptıktan sonra üreaz aktivitesinin kontrolü yapılmıştır. ELISA testinde ise kan örneklerindeki H. pylori'ye karşı oluşan IgG türündeki antikorların düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda araştırma grubumuzun 34'ünde (%48) mikroaerofil kültürde H. pylori izolasyonu yapılabilirken, 36'sında üreme görülmemiştir. 37 hastanın (%53) histolojik incelemesinde Gr (-) spiral bakterilere rastlanırken, 33 hastada bakteriye rastlanmamıştır. 40 hastanın (%57) üreaz testinde pozitif sonuç alınmıştır, 30 hastanın üreaz testi sonucu negatiftir. 56 hastanın (%80) ELISA testinde pozitif sonuç alınırken, 14 hastanın ELISA testinde negatif sonuç alınmıştır. 70 hastanın 27'sinde (%38.5) kültür, histolojik inceleme, üreaz testi ve ELISA testinden de pozitif sonuç alınmıştır. 28 hastada sadece kültür, histolojik inceleme ve üreaz testi pozitiftir ve bunlardan sadece 1 tanesinde ELISA testi negatifken, diğerleri pozitiftir. 30 hastada (%42.8) sadece histolojik inceleme, üreaz testi ve ELISA testinde pozitiftir ve bunlardan sadece 3 'ünde kültürde H. pylori üretilememiştir, diğerlerinde üretilebilmiştir. 30 hastada (%42.8) sadece kültür, histolojik inceleme ve ELISA testinde pozitiftir ve bunlardan 27'sinde üreaz testi pozitif, 3 'ünde negatiftir. 28 hastada (%40) sadece kültür, üreaz testi ve ELISA testinde pozitiftir ve bunlardan l'inde histolojik incelemede bakteri görülmemiştir, 27'sinde histolojik inceleme pozitiftir. Ayrıca çalışmamız kapsamındaki hastalar endoskopi sonucuna göre 45 'i gastrit, 11 'i duodenit, 3'ü özefajit, l'i gastrik ülser, 4'ü duodenal ülser olarak klinik tamlar konmuştur. Toplam 5 hastada ülser vardır ve bunlardan 2'sinde H. pylori üretilememiştir ve l'inde ise bütün testlere negatif sonuç vermiştir. 6 hastada klinik yönden normal olarak değerlendirilmiştir ve bu hastalardan 2'inde bütün testlere pozitif sonuç alınmıştır. Hastaların içinde en çok gastriti tanısı konan (19) hastalardan H. pylori izolasyonu yapılabilmiştir. Ayrıca çalışma gurubumuzun içinde gastrik ülseri olan 1 hasta vardır. Bu hastada H. pylori izolasyonu yapılamadığı gibi ELISA testinde de negatif sonuç alınmıştır.Ill Endoskopi sonucunda klinik olarak normal görülen 6 hastadan 3 'ünde H. pylori izolasyonu yapılmıştır. Ayrıca bu 6 hastanın hepsinde ELISA testinde pozitif sonuçlar alınmıştır. Bilim Kodu :4010104 Anahtar Kelimeler :Helicobacter pylori, Peptik ülser, Non-Ülser Dispepsi, Seroloji, Tam Metodları. Sayfa Adedi :89 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
IV ISOLATION OF HELICOBACTER PYLORI FROM GASTRIC BIOPSY SAMPLES WHICH WERE OPTAINED FROM PATIENTS TO WHOM ENDOSCOPY WAS MADE BECAUSE OF UPPER GASTROINTESTINAL SYSTEM COMPLAINS AND COMPARISON OF DIAGNOSTIC METHOTS (MSc Thesis) Savaş AŞKIN GAZIUNIVERSTY INSTUnON OF SCIENCES AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT H. pylori infection is a worldwide gastrointestinal system disease which can be seen in vast majority of the people. In diagnosis of this disease microbiological, histo-pathological and other methods in moleculer biology are being used. In our study, from these methods, culture, histologic examination, urease test and ELISA test were applied. Total 70 patients (33 males and 37 females) were examined endoscopically in our study. For the test, biopsy materials and blood samples optained from patients were used. Culturing was made in BHI agar with 7% horse blood at microaerophile medium. For histologic examination, smears which were preperated from biopsy samples were Gram-stained and Giemsa-stained and spiral bacteria were visualized under the microscope. For urease test, after plating theendoscopic samples on the agar with urea and urease activity was controlled. In ELISA test, IgG levels the levels for H. pylori in blood samples were mesured. At the result of the study, only in 34 (48%) of our study group H. pylori was isolated at microaerophile conditions, while no growth was occured in 36 patients. In histologycal examination, Gram (-) spiral bacteria were determined in 37 (53%) patients, whilst no bacterium was determined in 33 patients. The urease test results of 40 (57%) patients were pozisive, those of the other 30 patients were urease test negative. ELISA tests of 56 (80%) patients were mesured as pozitive, but those of the other 14 patients were ELISA test negative. Of 70 patients, culturing, histologycal examination, urease test, ELISA test 27 (38%) were pozisive. In 28 (40%) patients only culture, histologycal examination and urease test were positive and only in one patient, ELISA was negative while others were positive. In 30 (42.8%) patients only hitologycal examination, urease test and ELISA test were positive and H. pylori culture in only 3 of these patients was not positive, while H. pylori growth in the other cultures. Culture, histologycal examination and ELISA were positive in only 30 (42.8%) patients and in 27 of them were urease test positive, except in the other 3 patients. In 28 (40%) patients only culture, urease test and ELISA tests were positive and no bacterium was visualized in histologycal examination of only one patient while histologycal examination of 27 patients, were positive. On the other hand including our patients taken to our research which was clinically examined endoscopicaly were taken diagnosed as fallows 45 of mem as gastritis, 11 of them as duodenitis, 3 of them as oesephagitis, 1 as gastric ulcer and 4 as duodenal ulcer. There were ulcer on 5 patients totally and H. pylori was not isolated on these patients and more over in one of the these patients all the tests were negative. 6 patients were diagnosed normal as clinically and 2 of these normal patients had all the tests were positive. The isolation of H. pylori was the most on the patients which were diagnosed as gastritis. More over there was 1VI patient who had gastric ulcer in our study group. On this patient had the H. pylori isolation negative but also ELISA test was negative. On 3 of 6 patients which were examined clinicaly normal endoscopy, H. pylori were isolated ELISA test of these 6 patients were positive. Scientific code 4010104 Key words :Helicobacter pylori, Peptic Ulcer, Non-Ulcer Dispepsia, Serology, Diagnostic Methods. Number pages :89 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güven URAZ