Araç rotalama problemi ve örnek bir uygulama
Vehicle routing problem and a case study
- Tez No: 114648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ARAÇ ROTALAMA PROBLEMİ VE ÖRNEK BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ERYAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Araç Rotalama Problemi (ARP), merkezi bir depodan coğrafi olarak dağılmış çeşitli talep noktalarına dağıtım veya toplama rotalarının, araç filosunun kat ettiği toplam mesafeyi minimize edilecek şekilde bulunmasidir. Çalışmada, ARP çözüm yöntemleri kullanılarak, Balıkesir Ordudonatım Okulu personel servis araçlarının toplam güzergah mesafesi minimize edilmeye çalışılmıştır. Personel servisleri bir otobüs filosuyla belirli güzergahlar üzerinde duraklar ile işyeri arasında çalışırlar. Literatürde personel servisleri güzergah belirleme problemi durak yerlerinin belirlenmesi, personelin duraklara atanması ve rotaların oluşturulması şeklinde üç aşamada çözülebilmektedir. Yapılan uygulamada var olan bir durum iyileştirilmeye çalışıldığından; durak yerleri ve duraklardaki yolcu sayısı bellidir. Bu durumda problem kapasite kısıtlı ARP dönüşmektedir. Çalışmada, ARP tanımı, sezgisel ve optimum çözüm metotları incelenerek, sezgisel çözüm metotlarından tasarruf (savings) ve rassal tasarruf (randomized savings) algoritmaları kullanılarak problem çözülmeye çalışılmıştır. Problem çözümünde VRP 328 yazılımı kullanılmıştır. Bulunan çözümler tur geliştirme algoritmalarıyla (2-opt ve Or-opt) daha iyi halegetirilmeye çalışılmış; elde edilen sonuçlar kendi aralarında ve mevcut durum ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Araç Rotalama Problemi Sezgisel Algoritmalar.Tasarruflar Algoritması Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
Ill VEHICLE ROUTING PROBLEM AND A CASE STUDY (M. Sc. Thesis) Mehmet ERYAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT Vehicle Routing Problem is a kind of problem that minimizes the distance covered by a fleet of vehicles, running from a centrally located depot to geographically dispersed demand points. In this study by using the Vehicle Routing Problem Solving Methods, we tried to minimize the total distance covered by the shuttles of Balikesir Ordnance School and Training Center. Personnal shuttles, comprises bus filo, runs on a determined way connecting the bus stops and work place. In literature route determining problem can be solved in three phase respectively; determining the location of bus stops, assigning personnel to bus stops and determining vehicle routes. In this study since we tried to get a better solution for a current situation, location of bus stops and number of personnal assigned to each bus stop were already determined. In this respect this problem can be treated as a capacity constrained Vehicle Routing Problem. In this study problem tried to be solved by using the Heuristic Savings and Randomized savings method and by examining Vehicle Routing Definition and Heuristics. In solving problem“VRP 328”Software was used. SolutionsIV found were tried to make better by using route improving algorithms (2-opt ve Or-op) and results reached compared with the current solution. Science code Key Words Page Number Adviser : 605.02.00 : Vehicle Routing Problem, Heuristic Algorithms, Savings Algorithm :72 : Doç. Dr. Çevriye GENCER