Çift devreli enerji iletim hatlarında mesafe koruma sisteminin analizi
Analysis of distance protection system of double circuit line in power system
  1. Tez No: 114655
  2. Yazar: Ş. YALIN ÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÇİFT DEVRELİ ENERJİ İLETİM HATLARINDA MESAFE KORUMA SİSTEMİNİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ş. YALIN ÇEKEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bir enerji şebekesinde jeneratör veya hatların devreden çıkması ya da yük veya üretimdeki değişimlerin yarattığı etkiler mesafe koruma rölelerinin performanslarını etkileyebilmektedir. Bir mesafe koruma rölesinin çift devreli bir hattın herhangi bir fazının korumasını gerçekleştirdiği durumda çift devreli hattın işletme durumu önem kazanmaktadır. Ortaya konulan simülasyonlarda. mesafe koruma rölesinin hattın %75 ila %100'ünü koruduğu durumda faz- toprak arızasında çift devreli bir hatta (genellikle aynı direk üzerinde taşınmaktadır) nasıl bir durum ortaya çıkarttığı gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada çift devreli bir hattaki arızalar modellenmiş, analiz edilmiş v< belirli formüller üretilmiştir. Uygulama sadece faz-toprak arızası içiı uygulanmış ve sonuçlar çıkartılmıştır. Bilim Kodu : 608.02.07 Anahtar Kelimeler :Çift devreli paralel enerji iletim hattı, mesafe korum; rölesi, Sayfa Adedi :58 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M.Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF DISTANCE PROTECTION SYSTEM OF DOUBLE CIRCUIT LINE IN POWER SYSTEM (M.Sc. Thesis) Ş. YALIN ÇEKEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Due to changes in the power system, such as geerator and line outages and changes in load and generation, the performance of distance relays can vary. In the case of a distance relay protecting a phase of a double-circuit line, especially the state of the parallel circuit is of major importance. The resulting simulations show that relating to the power system state, a distance relay can cover from less than %75 up to far more than %100 of the total line length. The distance protection of a double circuit line under various line fault condition is assumed and formulated. The results are only taken from single line fault condition. Science Code : 608.0207 Keywords :Double Circuit Power Transmission Line, parallel operation, distance relay Number of Pages : 58 Advisor : Prof. Dr. M.Sezai DİNÇER