Hizmet kalitesinin servqual modeli ile ölçülmesi ve bir uygulama
Measuring the service quality by servqual model and an application
  1. Tez No: 114654
  2. Yazar: HACER YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
hizmet kalitesinin servqual modeli ile ölçülmesi ve bir uygulama (Yüksek Lisans Tezi) Hacer YETİŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HAZİRAN 2001 ÖZET Hizmet sektörü sadece ülkemizde değil, bütün Dünya üzerinde, mal üretimi yapan işletmelerden daha büyük hızla büyüyen bir sektördür. Ancak hizmet sektörü kalite ölçümü, mal üretimindeki kalite ölçümü kadar kolay olmamakta, içerisinde psikolojik, sosyal ve insani değerler barındıran boyutlar taşımaktadır. SERVQUAL modeli de hizmet kalitesini ölçmek için geliştirilmiş, hizmet üreten işletmeler açısından yeni ufuklar açan oldukça yeni ve faydalı bir metottur. Bu tezde, SERVQUAL modeli detaylı olarak açıklanmıştır. Model kullanılarak Antalya ve Ankara Polisevlerindeki hizmet kalitesi somut olarak ölçülmeye çalışılmıştır ve her iki hizmet birimi, hizmet kalitesi açısından karşılaştırılrnıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.04 Servqual, hizmet kalitesi 158 Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
MEASURING THE SERVICE QUALITY BY SERVQUAL MODEL AND AN APPLICATION (M. Sc. Thesis) Hacer YETİŞ GAZI UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLffiD SCIENCES DEPARTMENT OF INDUSTRIAL ENGINEERING JUNE 2001 ABSTRACT The service sector has rapidly grown than the manufacturing sector in not only our country but also in rest of the world. But, it is very difficult to measure the service quality using the measures the manufacturing sector, because service sector includes psychological, social and humanistic factors. For this purpose, the SERVQUAL model has been developed for measuring of the service quality. In this thesis, SERVQUAL method is deeply explained. The service qualities of the Antalya and Ankara Police House are measured using this model, and both service units are compared with respect to the service quality. Science code Key Words Page number Adviser 605.02.04 Servqual, service quality 158 Assoc. Prof. Hadi GÖKÇEN