Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde etkinlik analizi: Veri zarflama analizine ait bir uygulama
The Efficiency analysis in the hospitals which are administrated by the Ministry of Health: An application in data envelopment analysis
  1. Tez No: 114656
  2. Yazar: LEVENT TÖNGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI HASTANELERDE ETKİNLİK ANALİZİ: VERİ ZARFLAMA ANALİZİNE AİT BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Levent TÖNGÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, etkinlik analizinde yeni bir yöntem olan Veri Zarflama Analizi (VZA) ile, Türkiye'de sağlık sektörünün en büyük kuruluşa olan Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin karar verme birimi (KVB) olarak alınan illerdeki göreceli teknik etkinlik düzeylerini hesaplamak ve elde edilen bilgiler ışığında etkin olmayan illerin etkinsizlik nedenlerini analiz etmektir. Bu araştırmada etkinlik ölçüm yöntemlerinden olan Veri Zarflama Analizinin (VZA) metodolojik tanıtımı yapılmış ve eldeki veriler ışığında VZA ile etkinlik analizi yapılmıştır. Araştırmada çıktı yönlü VZA yöntemi kullanılmış, CCR ve BCC ile VZA skorlarının aynı dağılımlı olup olmadığını test etmek için, parametrik olmayan yöntemlerden Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Çalışmada karar verme birimi olarak alman 81 Ue ait etkinlik ölçümünde girdi değişkeni olarak yatak sayısı, uzman hekim, pratisyen hekim, hemşire, ebe, diğer personel ve döner sermaye giderleri kullanılmıştır. Çıktı değişkeni olarak ayakta tedavi edilen hasta sayısı, taburcu edilen hasta sayısı, ölüm oranı, ameliyat sayısı, doğum sayısı ve döner sermaye gelirleri kullanılmıştır. Gözlenen değişkenlere ilişkin verUer, Sağlık Bakanlığı 2000 ydı istatistik yıllığı ve yataklı tedavi kurumları istatistik yıllığından alınmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan sınırlı sağlık hizmetleri kaynaklarının, karar verme birimi olarak alınan illerde etkin kullanılmadığı gözlenmiştir. CCR modeline göre illerin %76,55'i ve BCC modeline göre %59,26'sının etkin olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca etkin olmayan illerde 8895 yatak, 532 uzman hekim, 1389 pratisyen hekim, 5556 hemşire, 5093 ebe, 5298 diğer personel ve 67 352 365 248 555 TL döner sermaye gideri girdisinin etkin kullanılmadığı hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 4060301 Anahtar Kelimeler : Etkinlik analizi, Veri zarflama analizi, Teknik etkinlik Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İhsan ALP
Özet (Çeviri)
m THE EFFICIENCY ANALYSIS IN THE HOSPITALS WHICH ARE ADMINISTRATED BY THE MINISTRTY OF HEALTH: AN APPLICATION IN DATA ENVELOPMENT ANALYSIS (M. Sc. Thesis) Levent TÖNGÜR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT The purpose of this study is to calculate the relative technical efficiency level in the cities as the decision-making unit of the hospitals of the Ministry of Health, which is the greatest institution of the health sector in Turkey, by means of Data Envelopment Analysis (DEA), a new method of efficiency analysis, and to analyse the inefficiency reasons of ineffective cities in light of the obtained data. In this research, methodological definition of Data Envelopment Analysis, a method of efficiency evaluation, is given and efficiency analysis is done with DEA in light of the available data. In this study, output way DEA was used and. Mann-Whitney U test, one of the non-parametric methods, was applied to test whether the scores of CCR and BCC had the same distribution as DEA. In the efficiency evaluation of the 81 studied cities, that are taken as decision making units, number of beds, specialist physicians, general practitioners, nurses, midwifes, other staff and revolving fund expenses were taken as the input variables. The output variables included number of out-patients, number of discharged patients, mortality rate, number of operations, number ofIV deliveries and revolving fund income. Data about the observed variables were collected from the 2000 statistical yearbook of the Ministry of Health and the statistical yearbook of health institutions with beds. The results of the study revealed that health services provided by the Ministry of Health and as a decision-making unit in terms of cities, were not used efficiently. According to CCR model 76,55 percent of cities and according to BCC model 59,26 percent of cities were observed as inefficient. Also in the inefficient cities, 8895 beds, 532 specialist physicians, 1389 general practitioners, 5556 nurses, 5093 midwives, 5298 other staff and 67 352 365 248 555 TL revolving fund were calculated as inefficient. Science code : 4060301 Key Words : Efficiency analysis, Data Envelopment Analysis, Technical efficiency Page number : 96 Adviser : Doç. Dr. İhsan ALP