Kalite yönetiminde hata türü ve etkileri analizi
Failure mode and effect analysis in quality management
  1. Tez No: 114657
  2. Yazar: BELMA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
KALİTE YÖNETİMİNDE HATA TÜRÜ VE ETKİLERİ ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Belma GÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Toplam Kalite Yönetimi'nde hata önleme yaklaşımları esas alınmaktadır. Hata türü ve etkileri analizi (HTEA) de hataları önlemeye yönelik yaklaşımlardan biridir. HTEA öncelikli olarak ürün ve proses geliştirme üzerine eğilen, hata önlemeye yönelik disiplinli bir tasarım gözden geçirmedir. Bu çalışmada, HTEA tekniği incelenmiştir. Güvenilirlik ve sürdürülebilirlik ile olan ilişkisi değerlendirilmiş, daha sonra HTEA tekniği ve çeşitleri anlatıl mıştır. Tasarım HTEA uygulamasına örnek olarak, Arçelik Çayırova Işletme- si'nde üretilen çamaşır makinesindeki kazan körüğü parçasına uygulanan HTEA ele alınıp açıklanmıştır. Proses HTEA konusunda ise, 3ncü Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Yer Telsiz Atölyesinde bakım onarımı yapılan HF/SSB Marconi telsizlerindeki geniş bant anten sisteminde HTEA uygulaması gerçekleştirilmiştir. Geniş bant anten sisteminde karşılaşılan hatalar HTEA tekniğine göre analiz edilmiş ve yapılan iyileştirmelerle bir antenin bakım ve onarım maliyetinde %96 oranında düşüş sağlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.02.02 Hata Türü ve Etkileri Analizi 94 Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
11 FAILURE MODE AND EFFECT ANALYSİS IN QUALITY MANAGEMENT (M.Sc. Thesis) Belma GÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In Total Quality Management, approaches of failure prevention are taken as basis. Failure mode and effect analysis (FMEA) is one of the approaches of failure prevention. FMEA is a disciplined review of design aimed at failure prevention by focusing primarily on product and process improvement. In this study, FMEA technique has been studied. Particularly, relation of the technique with reliability and maintainability has been evaluated, and later FMEA technique and types have been described. As a design FMEA example, FMEA applied on container bellows of washing machine manufactured in Çayırova facilities of Arçelik is explained. As a process FMEA application, FMEA application on wide band system of HF/SSB Marconi radios maintained - repaired in ground communication department of 3rd Air Supply and Maintenance Center has been achieved. Failures of wide band system are analyzed with FMEA and the cost of repair and maintenance is increased 96 percent. Science code Key Words Page number Adviser 605.02.02 Failure Mode and Effect Analysis 94 Prof. Dr. Fevzi KUTAY