Kalite geliştirmede Taguchi Metodu ve bir uygulama
Taguchi Method in quality improvins and an application
- Tez No: 114660
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
KALİTE GELİŞTİRMEDE TAGUCHI METODU VE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Erdal CANIYILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu çalışmada, Taguchi metodu ve özellikle Taguchi metodunun parametre tasarımında uygulanması incelenmiştir. Konu ile ilgili teorik bilgiler verildikten sonra, farklı analiz yöntemlerinin karşılaştırıldığı sayısal bir örnek yapılmıştır. Uygulama kısmında ise radyal kaymalı yatak (RKY) performansı üzerinde etkili olan yağlama yağı cinsi, yağ sıcaklığı, yatak eksantrikliği, devir sayısı etkileri ve bunların birbirleriyle olan etkileşimleri, tam faktöryel tasarım ve taguchi metotları kullanılarak incelenmiştir. Minitab Release 13.3 paket programı ile yapılan analizler sonucunda RKY'ye etki eden faktörler ve bunlar arasındaki etkileşimler belirlenmiştir. Bilim Kodu :605.02.02 Anahtar Kelimeler :Taguchi metodu, parametre tasarımı, Minitab Release 13.3 Sayfa Adedi :102 Tez Yöneticisi :Prof.Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
TAGUCHI METHOD IN QUALITY IMPROVING AND AN APPLICATION (M.Sc. Thesis) Erdal CANIYILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT In this study, Taguchi method and especially applying of Taguchi method at parameter design is examined. After giving the theoretical knowledge, a numerical example which compare differrent analizing methods is presented. In application part, it is examined that how the type of lubricant oil, oil temperature, eccentricity of the bearing, number of revolution and the interaction between these parameters affect the performance of a journal bearing, using the factorial design and Taguchi methods. From the results of the analizes performed by Minitab Release 13.3 packet program, these factors and interaction between them are determined. Science Code Key Words Page Number Adviser 605.02.02 Taguchi method, parameter design, Minitab Release 13.3 102 Prof.Dr. Fevzi KUTAY