Strateji, strateji oluşumu, stratejik yönetim ve trafikte strateji
Strategy, formation of strategy, strategic administration and strategy at traffic
  1. Tez No: 114659
  2. Yazar: AHMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
STRATEJİ, STRATEJİ OLUŞUMU, STRATEJİK YÖNETİM VE TRAFİKTE STRATEJİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet AKGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Stratejinin kelime anlamı araştırılarak işletmelerde strateji ve strateji oluşumunun ne anlama geldiği tespit edilmiştir. Yabancı dillerden dilimize geçen bu kelimenin diğer bazı kavramlarla karşılaştırılması yapılarak benzer ve ayrılan yönleri tespit edilmiştir. 2000' li yıllarda önemli bir anlam kazanan ve son dönem ekonomilerinde kendisinden sıkça söz ettiren stratejinin işletmelerde önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. İşletmelerde kârlılık ve devamlılık gibi unsurların istenen düzeyde sağlanabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken iç ve dış faktörler incelenmiş, planlama, etüt ve mamul öncesi ve sonrası yapılması gerekenler izah edilmiştir. Bu arada ülkemizden bir örnek ile konu daha da açıklığa kavuşturulmuştur. Ayrıca Trafikte Strateji konusu örneklerle incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626 Strateji, Amaç, Misyon, Analiz,Fiyat,Pazarlama, Finans 95 Yard. Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
STRATEGY, FORMATION OF STRATEGY STRATEGIC ADMINISTRATION AND STRATEGY AT TRAFIC (M.Sc. Thesis) Ahmet AKGÜN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT Summary by investigating the meaning of the word strategy, it is proved what strategy and strategy forming means. Making a comparison of this word,- which was imported from foreign languages to our mother tongue-, similar seperated parts are found. The importance of strategy, which gained additional importance in the new milenium and which is discussed in the economies of the recent years has been tried to be mentioned in businesses. The interior and exterior factors, which should be taken into consideration in order to obtain the level of profitability and the continuety in the businesses are investigated; the planning and the things that should be done before and after products and services are explained. By the way, the issue has been clearly announced with an example from our country. Besides, strategy at trafic issue has been studied with examples. Science code : 626 Key Words : Strategy, aim, mission, analysis, marketing, strategy at trafic Page number : 95 Adviser : Assist. Prof.Dr. Adnan SÖZEN