Çok kriterli karar destek sistemi ELECTRE yöntemleri üzerine bir uygulama
Multi-criteria decision support system an application to the ELECTRE methods
  1. Tez No: 114661
  2. Yazar: OKTAY SERİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÇOK KRİTERLİ KARAR DESTEK SİSTEMİ ELECTRE YÖNTEMLERİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Oktay SERİNKAYA GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2001 ÖZET Karar analizi, proje planlaması işlemlerinde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu kullanım birbiriyle yarışan öneriler arasında öncelikler oluşturmak şeklinde gerçekleşir. Bu işlem sırasında da eldeki kaynakların en iyi şekilde kullanımına dikkat edilmelidir. Bu işi kolaylaştırmak için kullanılan yöntemlerin içinde bu çalışmanın konusu olan ELECTRE yöntemleri de yer almaktadır. Bu yöntemler, karar probleminin çok boyutluluğunu dengeli bir şekilde ele almaya çalışırlar. Temel olarak proje opsiyonlarının çeşitli kriterlere göre skorları ve bu kriterlerin karar vericiye göre önem sıraları belirlendikten sonra yapılan işlemler sonucunda proje opsiyonlarının bir sıralaması elde edilmektedir. Bu çalışmada, ELECTRE yöntemlerinin teorisi anlatılmış ve karar analizinde analiste yardımcı olabilmek amacıyla bilgisayar ortamında bir karar destek sistemi yazılımı geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 40 60 301 Anahtar Kelimeler : Çok kriterli karar verme, ELECTRE yöntemleri, karar destek sistemi Sayfa Adedi : 154 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İhsan ALP
Özet (Çeviri)
11 MULTI-CRITERIA DECISION SUPPORT SYSTEM AN APPLICATION TO THE ELECTRE METHODS (M. Sc. Thesis) Oktay SERİNKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2001 ABSTRACT Decision analysis is applied to the planning of engineering projects very often. This application is concerned with establishing priorities between competing proposals. This process is also concerned with assessing the overall effect of using resources. There are several evaluation methods to make this process easier. The ELECTRE methods, which are the subject of this study, are also among these evaluation methods. These methods attempt to take into consideration the multiple dimensions af a decision problem in a balanced manner. Basically, after determining the scores of project options according to different criteria and determining the relative importance of criteria which is given by decision maker, a ranking of the project options is obtained. In this study, the theory of ELECTRE methods is given and a decision support system software, that will be helpful for the analyst in decision analysis, is developed. Science Code : 40 60 301 Key Words : Multi-criteria decision making, ELECTRE methods, decision support system Page Number : 154 Adviser : Assoc. Prof. İhsan ALP