JAR-OPS onayı almış havayolu işletmelerinin Malcolm Baldrige kriterlerine göre değerlendirilmesi ve eksik kalan yönlerinin hava emniyetine etkisi
Assessment of JAR-OPS approved airline operators in accordance with Malcolm Baldrige criteria and effect of assessment gap on air
- Tez No: 114666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
JAR-OPS ONAYI ALMIŞ HAVAYOLU İŞLETMELERİNİN MALCOLM BALDRIGE KRİTERLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ VE EKSİK KALAN YÖNLERİNİN HAVA EMNİYETİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mete KALAYCIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET 21. Yüzyılın Sivil Havacılık alanına getirdiği, havayolu trafiği artarken, uluslararası havacılıktaki havaaracı kaza oranlarının azaltılamayışı sorunu ile temel sosyal ve siyasal değişimlerin havacılık emniyetine olumsuz etkileri, özellikle kamu sorumluluğunun ve iyi yurttaş olmanın liderlik kriterinin üçte birini oluşturduğunu tespitle, kalite ödül kriterlerinin sivil havacılık kurallarının içine adapte edilmesi ve kriterlerinin işletmelere yayılımı halinde çözümlenebilecektir. ISO 9000'nin ötesinde bir kalite sistemiyle JAR-OPS'a göre onaylanan bir havayolu şirketinin birçok emniyet uygulamasına değinilirken, havayolu şirketinin Malcolm Baldrige kriterlerine ulaşmak için ek olarak yapması gerekenler üzerine bir fark analizi yapılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Havayolu, hava emniyeti, havacılık emniyeti, kalite, Malcolm Baldrige kriterleri, havacılık stratejileri, JAA. JAR. Sayfa Adedi : 157 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet EROGLU
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF JAR-OPS APPROVED AIRLINE OPERATORS IN ACCORDANCE WITH MALCOLM BALDRIGE CRITERIA AND EFFECT OF ASSESSMENT GAP ON AIR SAFETY (M.Sc.Thesis) Mete KALAYCIO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT The problem of non-decreasing aircraft accident rates together with the increase in airways traffic and negative effects of the primary social and political changes on aviation safety introduced by 21st century, would be solved by adopting quality award criteria into aviation regulations and deploying them in airline companies particularly regarding that public responsibility and good citizenship is one-third of the leadership criteria. In touch with the considerable safety issues of an airline approved in accordance with JAR-OPS with a quality system beyond ISO-9000, a gap analysis for the airline to achieving Malcolm Baldrige criteria has been made. Science Code : Key Words : Airline, air safety, aviation safety, quality, Malcolm Baldrige criteria, aviation strategies, JAA, JAR Page number : 157 Advisor : Assoc.Prof.Dr.Mehmet EROGLU