Basınçlı hava yataklı rotorların salınımı
Oscillations of a shaft supported by externally pressurized journal bearings
  1. Tez No: 114667
  2. Yazar: DAVUT ERDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
BASINÇLI HAVA YATAKLI ROTORLARIN SALINIMI (Yüksek Lisans Tezi) Davut Erdem ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Son elli yılda havalı yatakların kullanımı mühendisliğin birçok alanlarında artış göstermiştir. Bunların sıklıkla kullanır olmaları, tasarımlarının ve modellemelerinin de gelişmesine neden olmuştur. Bununla birlikte havalı yatakların tasarımında hâlâ çözülememiş problemler vardır. Bunların en önemlilerinden biri de, yatağın yapısından dolayı oluşan yapısal dolanım rezonanslarıdır. Bu tezde dışardan basınçlı havayla desteklenmiş yataklarda kendiliğinden olan dolanım dengesizliğini analitik ve deneysel olarak araştıran bir çalışma sunulmuştur. Analizler yatak performansını tahmin etmek için, sıkıştırılamaz ve sıkıştırılabilir akış teorileri dikkate alınarak yapılmıştır. Yapılan deneylerde, yatak performansının besleme paramatreleriyle nasıl değiştiği tesbit edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar yay ve sönüm faktörlerinin sistemin dinamik davranışını kontrol etmede en önemli parametreler olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.01.04 Havalı yatak, titreşim, dengesizlik, dolanım hızı 87 Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
OSCILLATIONS OF A SHAFT SUPPORTED BY EXTERNALLY PRESSURIZED JOURNAL BEARINGS (M.Sc.Thesis) Davut Erdem ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT An increase was observed in the use of the externally pressurised gas bearings in different fields of engineering in the last fifty years. In parallel to this common usage the design parameters and the modelling have also been improved. However, some problems of design remained unsolved. One of them is fractional speed whirl of shafts supported by gas bearings. In this thesis the self-excited vibration of fractional speed whirl of a shaft supported by externally pressurised gas bearings is studied both theoretically and experimentally. Analyses are performed and for incompressible and compressible flows theory. In the experiments the relation between the feed parameters and the system performance is searched. The results show that stiffness and damping factors are the important parameters controlling the dynamic behaviour of the system Science code Key Words Page number Adviser of Thesis 625.01.04 Gas bearings, vibrations, unbalance whirl 87 Assoc. Prof. Nizami AKTÜRK