Proposal of vendor evaluation framework for IS/ IT outsourcing
Bilgi sistemlerinde dış kaynak kullanımı için altyükseltici firma seçim ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 114672
  2. Yazar: ZEYNEP ZERRİN TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET BİLGİ SİSTEMLERİNDE DIŞ KAYNAK KULLANIMI İÇİN ALTYÜKLENİCİ FİRMA SEÇİM VE DEĞERLENDİRMESİ Turgay, Zeynep Zerrin Yüksek Lisans, Bilişim Sistemleri Bölümü Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Semih Bilgen Ocak 2001, 103 Sayfa Bu tez, bilişim sistemlerinde dış kaynak kullanımı için bir yüklenici firma değerlendirme çerçevesi önermek amacıyla hazırlanmıştır. İlk olarak amaç, bilişim sistemlerinde dış kaynak kullanımı literatürünün ana odak noktası olan yüklenici firma kötü niyeti kavramını inceleyerek, literatürdeki yüklenici değerlendirme yaklaşımlarını bütünleştirmektir. Bu amaçla Türkiye'nin akademik ve endüstriyel ortamları için görüşme ve anketler düzenlenmiştir. Bu tez ayrıca, çalışma alanı içinde kalan dış kaynak kullanımı örneklerini inceleyerek yüklenici firmanın kötü niyeti gerçeğini ve nedenleri çözümlemektir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROPOSAL OF VENDOR EVALUATION FRAMEWORK FOR IS/IT OUTSOURCING Turgay, Zeynep Zerrin M.Sc, Department of Information Systems Supervisor:Prof. Dr. Semih Bilgen January 2001, 103 pages This thesis, aims to propose a vendor evaluation framework for IS/IT outsourcing. Initially aim is to integrate the vendor evaluation approaches in the literature by exploring the vendor opportunism phenomena which is the main focus of IT outsourcing literature. For this purpose structured interviews and surveys were carried on in academic and business environment of Turkey. This thesis will also explore the vendor opportunism fact and reasons by investigating sample IT outsourcing experiences in the scope of the study. m