Bolu, Bartın ve Zonguldak illeri fındık bahçelerinin florasının tesbiti
Flora of hezelnut plantations in Bolu, Bartın and Zonguldak provinces
- Tez No: 114673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAKET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
BOLU, BARTIN ve ZONGULDAK İLLERİ FINDIK BAHÇELERİNİN FLORASININ TESBİTİ (Yüksek Lisans Tezi) M. Selçuk BAŞARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışma çerçevesinde 1999-2000 yıllarında Mart-Eylül ayları arasında, Bolu, Bartın ve Zonguldak illeri fındık bahçelerinde bitki toplama çalışmaları yapılmıştır. 710 adet bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitkilerin değerlendirilmesi sonucunda 52 familyaya ait 189 cins, 274 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin iki tanesi tohumsuz, 272 tanesi tohumlu bitkidir. 272 taksonun bir tanesi açık tohumlu, geri kalanları ise kapalı tohumlulara aittir. Toplanan 274 türün 4'ü endemiktir. Taksonlardan 31 tanesi A3' karesi için, 7 tanesi A4 karesi için ve 5 tanesi de hem A3 hem de A4 karesi için yeni kayıttır. Fitocoğrafik bölgesi bilinen türler sırası ile: İr. -Tur. 5 (%1,82), Euxine 18 (%6,56), Medit. 20 (%7,30), Euro-Sib. 55 (%20,08) ve bilinmeyen ya da çok bölgeli 176 (%64,24) adet. En zengin familyalar sırası ile: Compositae, Gramineae, Leguminosae, Labiatae, Cruciferae ve Rosaceae'dir. Bilim Kodu :401.03. 04 Anahtar Kelimeler :Fındık, Yabancıot, Flora, Batı Karadeniz Bölgesi Sayfa Adedi :93 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Nezaket ADIGÜZEL
Özet (Çeviri)
FLORA OF HAZELNUT PLANTATIONS IN BOLU, BARTIN AND ZONGULDAK PROVINCES (M. Sc. Thesis) M. Selçuk BAŞARAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, 710 plant specimens which belong to 274 weed species, 189 genera and 52 families have been collected from the study area in 1999- 2000. Two of the species are Pteridophyta, the others Spermatophyta. Among the Spermayophyta one of the species is Gymnospermae and the others are Angiospermae. The number of endemics are 4 (1,46%). 31 species are new records for A3, 7 species are new records for A4, 5 species are new records for both A3 and A4 grid square. Phytogeographical elements of the area are as follows: Irano-Turanian 5 (1,82%), Euxine 18 (6,56%), Mediterranean 20 (7,30%), Euro-Siberian 55 (20,08%) and undetermined or cosmopolitans are 176 (64,24%). The richest families are follows: Compositae, Gramineae, Leguminosae, Labiatae, Cruciferae and Rosaceae. Sciense code Key Words Page number Adviser 401.03.04 Hazelnut, Weed, Flora, West Black Sea Region 93 Assoc. Prof. Nezaket ADIGÜZEL