Depremin yapıya zararları ve deprem sonrası yapı onarım-güçlendirme ilkeleri
After earthquake building repair and strengthen principles
- Tez No: 114675
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
DEPREMİN YAPIYA ZARARLARI VE DEPREM SONRASI YAPI ONARIM -GÜÇLENDİRME İLKELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Koksal OZTURK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Depremde hasar gören yapıların, onarım ve güçlendirme yöntemlerinin araştırılmıştır. Yapıların tasarım aşamasından başlayarak, depreme dayanıklı yapılabilme şartları incelenmiştir. Bu şartlara uygun olamayan yada hatalı imalatlar nedeniyle deprem sonrasında yapılarda oluşabilecek hasarların düzeyinin ve sonuçlarının incelenmesiyle, yapı genelinde uygulanacak onarım ve güçlendirme esaslarının belirlenme yöntemleri araştırılmıştır. Depremde oluşan hasarın etkidiği strüktürel yada konstrüktif elemanın özelliğine göre uygulanacak onarım ve güçlendirme esasları irdelenmiştir. 1992 Erzincan ve 1999 Marmara depremlerinde hasar görmüş yapılar üzerinde onarım ve güçlendirme çalışmaları örneklenerek incelenmiştir. Türkiye'de halen geçerli olan "Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik incelenmiş, 1945- 1999 arası yönetmeliğin değişim süreci Ek bölümünde sunulmuştur. Bilim Kodu Sayfa Adedi Anahtar Kelimeler Tez Yöneticisi 179 Onarım Güçlendirme Prof. Dr. Ziya UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
AFTER EARTHQUAKE BUILDING REPAIR AND STRENGTHEN PRINCIPLES (M.Sc.Thesis) Koksal OZTURK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2001 ABSTRACT The repair and strengten methods of the buildings that where suffered damage by earthquake were investigated. It was started from building desing and then resistant construction conditions to erthquake were developed. The buildings that no appropriate to these conditions or to occur damage because of the faulty constructions were classified. After that in the whole of the building, determine methods which would applied repair and strengthen bases were investigated.the Repair and Strengthen studies on the buildings that were suffered damage in which 1992 Erzincan Earthquake and 1999 Marmara Earthquake were examined whit examples.“The Regulation About That Building Would Constructed in Disaster Regions”which in Turkey at present to be valid was olso examined. Variation process of the regulation in 1945- 1999 was presented in appendix chapter. Science Code Page Number Key Words Adviser 179 Onarım Güçlendirme Prof. Dr. Ziya UTKUTU?