Polipirol ile modifiye edilmiş karbon elektrot kullanılarak ASV yöntemiyle Pb ve Cu tayini
Determination of Pb(II) and Cu(II) by using Ppy modified carbon electrode in anodic stripping voltammetry
  1. Tez No: 114674
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇELİKKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
POLİPİROL İLE MODİFİYE EDİLMİŞ KARBON ELEKTROT KULLANILARAK ASV YÖNTEMİYLE Pb ve Cu TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Hüseyin ÇELİKKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2001 ÖZET Bu çalışmada, iletken bir polimer olan polipirol (Ppy), karbon destek elektrodunun üzerine kaplandı. Bu elektrodun, anodik sıyırma voltametrisi tekniği ile ağır metal iyonlarından kurşun ve bakırın tayininde kullanılıp kullanılmayacağı araştırıldı. Ayrıca polipirolün iletkenliğinin membran gözeneklerinden iyonların karbon elektrot yüzeyine ulaşmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı incelendi. CIO4“ dopingli Ppy'nin farklı kalınlıklarının pik şekline ve tayin limitine etkisi gözlendi. Hazırlanan elektrotlar ile 10”6 M'lık Cu2+ ve Pb2+ iyonları tayininin mümkün olduğu tespit edildi. Bilim Kodu: : 405.03.01 Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Polipirol, Cu ve Pb Tayini, Polimer elektrot 88 Prof. Dr. Hasan AYDIN
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION of Pb(II) and Cu(II) by USING Ppy MODIFIED CARBON ELECTRODE in ANODIC STRIPPING VOLTAMMETRY (M.Sc. Thesis) Hüseyin ÇEÜKKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2001 ABSTRACT In this study, the Ppy, which is a conducting polymer, was plated on the carbon wax electrode. It was investigated that the prepared Ppy electrode could be used or not in the determination of heavy metal ions such as Pb and Cu by using the technique of anodic stripping voltammetry. In addition, it was investigated whether the occurance of polypyrrole conductivity is caused, as ions reach to the electrode surface from the pores of the membrane or not. The effect of Ppy doped with CIO4" to the shape of the peaks and the detection limits was observed. It was determined that with the prepared electrodes 10~6 M of Cu2+ and Pb2+ ions can be detected. Science Code : 405.03.01 Key Words : Polypyrrole, Determination of Cu and Pb, Polymer electrode Page Number : 88 Adviser : Prof. Dr. Hasan AYDIN