Katman kaldırma tekniğine dayalı olarak kalıcı gerilmelerin ölçülmesini sağlayan bilgisayarlı ölçme cihazının tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a computerized measuring instrument for measuring stresses based on technique of layer removing
  1. Tez No: 114686
  2. Yazar: FIRAT KAFKAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
KATMAN KALDIRMA TEKNİĞİNE DAYALI OLARAK KALICI GERİLMERLERİN ÖLÇÜLMESİNİ SAĞLAYAN BİLGİSAYARLI ÖLÇME CİHAZININ TASARIMI VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Fırat KAFKAS GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2001 ÖZET Kalıcı gerilmeler, dış yükler kaldırıldığında parçada kalan gerilmeler olarak tanımlanabilir. Kalıcı gerilmeler makine elemanlarının çalışma performansını arttırma yönünde faydalı bir etkiye sahiptir. Bunun yanında makine elemanları üzerinde yorulma dayanımını azaltacak ve boyutsal değişikliklere yol açabilecek zararlı etkilere de yol açabilir. Bu nedenle makine elemanlarındaki kalcı gerilme değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda kalıcı gerilmelerin mekaniksel, X-Ray, Nötron kırınımı, manyetik ve ultrasonik yöntemlerle ölçülebildiği görülmüştür. Bu çalışmada kalıcı gerilmeler, mekaniksel bir yöntem olan katman kaldırma tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Bu amaçla katmanların kaldırılması işleminde, art arda gelen katmanların hem seri bir şekilde kaldırılmasına hem de katman kaldırma esnasında numunede oluşan ilave gerilmelerin çok düşük seviyelerde gerçekleşmesine olanak tanıdığı için elektro kimyasal yöntem tercih edilmiştir.11 Elektro kimyasal yöntemle numunelerden tabakalar kaldırıldıkça numunede var olan kalıcı gerilmelerin etkisinden dolayı numune deformasyona uğrar. Bunun sonucunda numunenin deformasyonunu tayin edip grafik türev alma yöntemi ile belirli teorik formüller kullanılarak parçalarda oluşan teknolojik gerilmeler hesaplanabilir. Tasarlanan cihazın amacı oluşan kalıcı gerilmelerin daha hassas ve verimli bir şekilde tayin edilmesini sağlamaktır. Bu cihaz elektro kimyasal yöntemle talaş kaldırabilen makineden, Wheatstone köprüsünden, güç kaynağından, analog dijital dönüştürücüden, bilgisayar ve yazıcıdan oluşmaktadır. Elektro kimyasal deney cihazında numuneden tabakalar kaldırıldıkça numunede oluşan deformasyon bilgileri bilgisayara gönderilmekte, bilgisayar da verilmiş olan programla gerilme değerlerini hesaplayarak yazıcıya göndermektedir. Deneyler kalıcı gerilme türü ve değerleri bilinen numuneler üzerinde yapılarak cihazın güvenilirliği test edilmiştir. Numuneler HEMA Dişli Fabrikasından temin edilen AISI 5115 malzemesinden üretilmiş olan semantasyona ve ardından sertleştirilme işlemine tabi tutulmuş dişli çarktan uygun biçimde kesilerek hazırlanmıştır. Yapılan deneylerde ortaya çıkan sonuç, tasarlanan cihaz kullanılarak tayin edilen gerilmelerin hesaplama hassaslığının, güvenilirliğinin ve deneylerin yapılma veriminin yüksek olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Kalıcı gerilmeler, kalıcı gerilme ölçüm yöntemleri, elektro kimyasal işleme, whetstone köprüsü Sayfa Adeti : 154 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Çetin KARATAŞ
Özet (Çeviri)
Ill DESIGN AND MANUFACTURING OF A COMPUTERIZED MEASURING INSTRUMENT FOR MEASURING RESIDUAL STRESSES BASED ON TECNIQUE OF LAYER REMOVING (M. Sc. Thesis) FIRAT KAFKAS GAZİ UNIVERSITY INSTUTIE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY JUNE 2001 ABSTRACT Residual stresses may be defined as those stresses which persist after external forces are removed. Residual stresses have a useful effect in increasing operating performance of machinery elements. In addition, they may also lead to such detrimental effects that may decrease fatigue strength and result in dimensional distortion of the machinery elements. For this reason, it is necessary to know magnitude of residual stress in the machinery elements. In this study, residual stresses have been measured by means of layer removing which is a mechanical method. For this purpose, in the process of removing layers, electrochemical method has been prefered since this method allows for rapid and removal of the successive layer and for low additional stresses on the sample during layer removal process. While layers are removed from the sample by means of the elecrochemical method, the sample is deformed due to residual stresses existent in the sample.IV As a result of this, it is possible to determine amount of deformation of the sample and to calculate tecnological stresses present in the elements by taking graphical derivatives as well as using certain theoretical formulas. Purpose of the designed instrument is to enable one to determine residual stresses more accurately and efficiently. This instrument consists of a machine which is able to remove the layers electrochemically, a wheatstone bridge, a power supply, an analog/digital converter, computer and printer. While layers are removed from the sample in the electochemical test instrument, deformation data is sent to computer and this computer computes stress values by means of a program installed on it and outputs such computed values to the printer. Reliabilty of the instrument has been tested by calibration tests on the samples whose types and magnitude of the stresses are known. Samples have been prepared by properly cutting gear whells supplied from HEMA Gear Firm. Gears were made up of AISI 5115 materials and subjected to cementation followed by hardening process. The result obtained in the test indicated that calculation accuracy, reliability of the stresses determined by using the designed intrument as well as efficiency of the test are high. Science Code : 626.12.01 Keyword : Residual stresses, methods of measuring residual stresses, electrochemical processing, wheatstone bridge Page Number : 154 Adviser : Assis. Prof. Dr. Çetin KARATAŞ