Alüminyum alaşımlarının (5083 ve 7039) kaynak öncesi ve sonrası mekanik ve balistik özelliklerinin araştırılması
Investigation of pre and post-welding mechanical and ballistic properties of alloys (5083-7039)
  1. Tez No: 114697
  2. Yazar: MEHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ (5083 VE 7039) KAYNAK ÖNCESİ VE SONRASI MEKANİK VE BALİSTİK ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ERDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ESTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Alüminyumun işlenebilen alaşımları; Al-Mg alaşımlarından 5083 ve Al-Zn alaşımlarından 7039 alaşımlarının, kaynak öncesi ve sonrası standart mekanik, mikro yapısal ve balistik mukavemet değerleri karşılaştırılmıştır. Öncelikli olarak 12,7 mm kalınlığındaki, her iki alaşım grubuna ait alüminyum levhalar MIG kaynağı ile kaynatılarak, çekme, eğme ve sertlik deneyleri yapılarak, ITAB' in mikro yapı fotoğrafları alınıp, kaynak öncesi ve sonrası mekanik değerlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Balistik özelliğe sahip 38 mm kalınlığındaki 7039 alaşımına balistik kaynak ağzı açılarak, MIG kaynak yöntemi ile kaynatılıp, balistik deney yapılmıştır. Balistik deneyler; ana metale 8 adet atış, geçiş bölgesine 21 adet atış ve kaynak dolgu metaline 6 adet atış yapılarak, bu bölgelerin V50 hız limitleri bulunarak, standartında belirtilen V50 hız limiti ile bizim bulduğumuz ana metale ait V50 hız limitlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bilim kodu : Anahtar kelime : Alüminyum alaşımları, Balistik, Mekanik özellikler. Sayfa adeti : 105 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
Investigation of pre and post-welding mechanical and ballistic properties ofAl alloys (5083-7039) (M. Sc. Thesis) Mehmet ERDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT In Al processing alloys, pre-and post-welding standard mechanical, microstructural and ballistic resistance values of Al-Mg 5083 and Al-Zn 7039 alloys were compared. 12,7 mm aluminium sheets of both groups were welded with MIG weld technique and tensile, bending and Vickers hardness test were conducted on samples. Micro structural photographs of ITAB were taken and mechanical values of pre- and post welded samples were compared. A ballistic experiment was carried out on the saple of 38 mm- thick 7039 alloy by opening ballistics groove weld using MIG welding technique. Ballistics experiments were conducted on base material, heat affected zone and weld metal with 8 shots, 21 shots and 6 shots respectively. V50 speed limits of these areas were found and V50 speed limit specified in its standard was compared to those of the main metal found by us. Science code : Key words : Aluminum alloys, Ballistic, Mechanical properties. Page number : 105 Adviser : Doç. Dr. Mehmet TÜRKER