Bilgisayar donanım arızalarının tespitinde algoritmik yaklaşım
Algorithmic approach in detecting the hardware failures in computer
  1. Tez No: 114698
  2. Yazar: H. REŞİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
BİLGİSAYAR DONANIM ARIZALARININ TESPİTİNDE ALGORİTMİK YAKLAŞIM (Yüksek Lisans Tezi) H. Reşit YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bilgisayar sistemindeki arızaların tespitinde ve giderilmesinde genellikle rasgele hareket yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem; zaman, emek ve maddî kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada rasgele yöntem yerine sistematik yapıya sahip algoritmik yaklaşım önerilmektedir. Algoritmik yaklaşım tümden gelim yöntemi ile adım adım hareket ederek arıza tespitini gerçekleştirir. Böylece arızanın kendisi ile beraber etkileri de ortadan kaldırılır. Görsel program ortamında örnek bir program geliştirilmiştir. Donanıma yönelik arızalardan elde edilen tecrübeleri ağaç yapısı mantığı ile programa aktarabilmek mümkündür. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Arıza, Bilgisayarda arıza, Arıza tespiti Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
ALGORITHMIC APPROACH IN DETECTING THE HARDWARE FAILURES IN COMPUTER (M. Sc. Thesis) H. Reşit YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In finding out and solving the failures in a computer system, random access method is generally used. This method causes time, endeavour and financial loses. In this study an algorithmic approach that has a systematic structure is suggested instead of this random access method. This algorithmic approach finds out the failures by using deductive method moving step by step. Thus, besides the failure itself, its affects are.cleared. A sample programme has been developed in object-oriented environment It is possible to input the experience obtained by failures concerning the hardware by the logic of the tree structure. Science code Key Words Page number Adviser 619.02.01 Failure, failure in computer, detecting failure 72 Assist. Prof. Dr. Halil Ibrahim BÜLBÜL