Kistik ekinokokoz şüphesi ile başvuran hastaların serumlarında IHA (indirect hemaglutinasyon) test yöntemi ile antikor varlığının araştırılması
  1. Tez No: 114702
  2. Yazar: MEHTAP EŞGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
KİSTİK EKİNOKOKOZ ŞÜPHESİ İLE BAŞVURAN HASTALARIN SERUMLARINDA IHA (İNDİREKT HEMAGLUTİNASYON) TEST YÖNTEMİ İLE ANTİKOR VARLIĞININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mehtap EŞGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Günümüzde Kist hidatik, dünyada büyük bir yaygınlık gösteren önemli bir halk sağlığı problemi olma özelliğini korumaktadır. Kist hidatik olgularının gelişmekte olan ülkelerde dahil olmak üzere tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye ekonomisinde de önemli maddi kayıplara neden olduğu bir gerçektir. Yukarıda anılan nedenlerden dolayı, bu çalışmanın amacı, kist hidatik tanısında güvenilir, kısa sürede sonuç verebilen test varlığının araştırılması olmuştur. Araştırmamızda, kistik ekinokokoz şüphesi düşünülerek alman 85 hastaya ait serum örnekleri IHA (fumouze, France) yöntemi ile test edilmiştir. Çalışmaya alınan 85 serum örneğinin 46 (% 54,l)'sı pozitif olarak saptanmıştır. Buna göre IHA testi pozitiflik oranı % 78,3 'dür. Elde edilendeğerler, hastalardaki kist hidatik varlığı ile karşılaştırılmış ve 1/2560 titrede %100 uyumlu bulunmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 20 01 Echinococcus granulosus, Kist Hidatik, IHA, İnsan 58 Prof. Dr. Metin AKTAŞ
Özet (Çeviri)
Ill THE DETECTION OF ANTIBODY PRESENCE IN THE SERA OF PATIENTS WITH CYSTIC ECHINOCOCCOSIS BY USING IHA (INDIRECT HEMOGLOTINATION) (M.Sc. Thesis) Mehtap EŞGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT Cyst hydatid one of the most prevelant and spreading public disease, all over the world today. İt has been known that, hydaditosis cases causes a lot of economical damage in all over the world's developing countries as it is in Turkey. Due to the above mentioned reasons, the purpose of this research is to investigate the presence of cyst hydatid by using a dependable and fast test. The sera specimens of 85 patients were tested by using IHA (fumouze, France) in the patients with echinococcosis suspect. İn the sera specimens of 85 patients, 46 (54,1 %) of them found to be positive. According to this, the positive rate of IHA test is 78,3 %. The obtained values were compared with the cyst hydatic presence of the patients and found to be 100 % parallel to 1/2560 titers.IV Science Code Key Words Page Number Adviser 500 20 01 Echinococcus granulosus, Kist Hidatik, IHA, Human 58 Prof.Dr. Metin AKTAŞ