Alt levhanın gözenekli olduğu ve içerisinde dikey yönlendirici plakalar yerleştirilmiş iki paralel levha arasında akışın ve kütle transferinin sayısal incelemesi
Laminar flow and mass transfer in channels with a porous bottom wall and with fins attachted to the top wall
- Tez No: 114701
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ALT LEVHANIN GÖZENEKLİ OLDUĞU VE İÇERİSİNDE DİKEY YÖNLENDİRİCİ PLAKALAR YERLEŞTİRİLMİŞ İKİ PARALEL LEVHA ARASINDA AKIŞIN VE KÜTLE TRANSFERİNİN SAYISAL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Süeda Şeniz VAROL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada alt levhanın gözenekli olduğu ve içerisinde dikey yönlendirici kanatçıklar yerleştirilmiş iki paralel levha arasındaki akışkanın hareketi ile kütle transferi sayısal olarak incelenmiştir. Akışkanın üniform olarak kanala girdiği, gözenekli duvarda olan emme hızının levha boyunca sabit kaldığı kabul edilmiştir. Kararlı rejimdeki laminer akışta süreklilik, momentum ve konsantrasyon denklemleri boyutsuz hale getirilip belirlenen sınır şartlarında sayısal olarak çözülüp ortamdaki hız ve konsantrasyon dağılımı belirlenmiştir. Kontrol hacmi formülasyonuna dayalı SIMPLE algoritması kullanılarak geliştirilmiş bilgisayar programı modifiye edilmiştir. Akış yapısında ve konsantrasyon dağılımında giriş Reynolds sayısı, emme Reynolds sayısı, kayma katsayısı ve kanatçık yüksekliklerinin etkilerinin araştırılması için hesaplamalar yapılmıştır. Giriş Reynolds sayısının, kanatçık yüksekliğinin, kayma katsayısının artmasıyla gözenekli duvar üzerindeki konsantrasyon sınır tabakası kalınlığı azaldığı görülmüştür. Üst duvara eklenen kanatçıklar fitrasyon verimliliğini artırmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Filtrasyon, Gözenekli duvar 121 Prof. Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
LAMINAR FLOW AND MASS TRANSFER IN CHANNELS WITH A POROUS BOTTOM WALL AND WITH FINS ATTACHED TO THE TOP WALL ( Master of Science Thesis) Sueda Seniz VAROL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY Agust 2001 ABSTRACT The steady incompressible, viscous, two-dimensional flow of a solution in a channel was considered. The bottom wall was porous and the fins were attached to the top wall. Employing control volume approach, a computer program based on SIMPLE algorithm was developed. Computations were carried out to investigate the effects of the inlet Reynolds number, the fin length, the suction Reynolds number and the slip coefficient on the flow structure and the concentration distribution. It was observed that the thickness of concentration boundary layer increases in the flow direction. The concentration on the porous wall and the concentration boundary layer thickness decrease with increasing fin length, the slip coefficient and the inlet Reynolds number. These results show that fins attached to the upper wall of the channel can be utilized to reduce the concentration polarization and hence improve the effectiveness of the separation process. Science Code Key Words Page Number Superviser 625.04.02 Filtration, Porous wall 121 Prof. Dr. Nuri YÜCEL