Epidermal büyüme faktörünün oral submukozal implantla tükürük bezi çinko, bakır düzeyleri ve epidermal büyüme faktörü reseptörüne etkisi
The Effect of oral submucosal implanted EGF on the salivary gland's zinc, copper levels and EGF receptor immunoreactivity
- Tez No: 114713
 - Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
EPIDERMAL BÜYÜME FAKTÖRÜ'NÜN ORAL SUBMUKOZAL İMPLANTLA UYGULANMASININ TÜKÜRÜK BEZİ ÇİNKO, BAKIR DÜZEYLERİ VE EPIDERMAL BÜYÜME FAKTÖRÜ RESEPTÖRÜNE ETKİSİ (DOKTORA TEZİ) ŞULE COŞKUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2001 ÖZET Epidermal büyüme faktörü (EGF) submandibular bez (SMG) ve tükürükte yüksek konsantrasyonda bulunur. EGF yara iyileşmesini uyarır, çinko (Zn) da yara iyileşmesini hızlandırır ve tükürük bezlerinde bulunur. Ağız yaralarında tükürük bezi dokusunda yapılmış çalışmalar çok azdır. Bu sebeble oral mukozada cerrahi keşi yaraşma EGF uygulamasının, tükürük bezi Zn ve bakır (Cu) düzeylerine ve EGF reseptör tutulumuna etkisini araştırmayı planladık. Deneylerde Yeni Zelanda albino tavşanlar (n=18, 2,5±0,4 kg) kullanıldı. Submukozal insizyonlar yapıldıktan sonra tavşanlar üç eşit gruba ayrıldılar: 1- tedavi edilmeyen yaralar, 2- Polietilen glikol (PEG) implante edilmiş yaralar ve 3-PEG+EGF implante edilmiş yaralar. Operasyonun 5.günü tavşanlar aşın dozda sodyum pentobarbital anestezisi ile hemen öldürüldüler. Tükürük bezleri hemenu çıkarıldı. Zn ve Cu düzeyleri atomik absorbsiyon spektrofotometrisi (AAS) ile ölçüldü. Tükürük bezi EGF reseptör tutulumunu belirlemek için özel kit uygulanarak takibe alındı. Sonuçlar Anova Varyans Analizi ve Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak, ağız mukozal yaralarına yerleştirilen EGF, tükürük bezi Cu düzeyine etki yapmazken, EGF reseptör tutulumu ve Zn düzeyini azaltmaktadır. EGF reseptörü tutulumu ve Zn düzeyleri arasında pozitif bir bağlantı vardır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 101. 03. 01 EGF, EGF reseptörü, çinko, bakır, tükürük bezi. 88 Prof. Dr. Bilge GÖNÜL
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF ORAL SUBMUKOZAL IMPLANTED EGF ON THE SALIVARY GLAND'S ZINC, COPPER LEVELS AND EGF RECEPTOR IMMUNOREACTTVTTY (Ph. D. Thesis) ŞULE COŞKUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY, 2001 ABSTRACT Epidermal growth factor (EGF) is found in high concentrations in submandibular gland (SMG) and saliva. EGF stimulates the wound healing. Zinc (Zn) also accelerates wound healing and is found salivary gland. There are limited number of studies on salivary glands of oral wounded animals. That's why we planned to study the effect of EGF implantation in surgical incision wound on the Zn and copper (Cu) levels of salivary glands and EGF receptor immunoreactivity. We used New-Zealand albino rabbits (n=18, 2,5±0,4 kg). After submucosal incisions were made the rabbits were divided into equal three groups: 1- Untreated wounds, 2- Polyethylene glycol (PEG) implanted wounds and 3- PEG+EGF implanted wounds. On the 5th day of operation the rabbits were killed by excess of sodium pentobarbitale anesthesia. The salivary glands were excisedIV immediately. Zn and Cu levels of salivary glands were measured by Atomic Absorbtion Spectrophotometer. Salivary gland EGF receptor immunoreactivity were determined histologic examination by special kit. Results were compared by Anova Variance Analysis and Mann Whitney U test. As a result, EGF implantation in oral incision wound decreases the salivary gland EGF receptor immunoreactivity and zinc levels but doesnt change Cu levels. There is a positive correlation between salivary EGF receptor immunoreactivity and Zn levels. Science Code Key words Page Number Adviser 101. 03. 01 EGF, EGF receptor, zinc, copper, salivary gland. 88 Prof. Dr. Büğe GÖNÜL