Kronik ürtikerli hastalarda spesifik IgE, total IgE ve prick test sonuçları ve bu sonuçların birbirleriyle karşılaştırılması
Specific IgE, total IgE and prick test results in chronic urticaria patients and compared this results
- Tez No: 114714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
KRONİK ÜRTİKERLİ HASTALARDA SPESİFİK IgE, TOTAL IgE ve PRİCK TEST SONUÇLARI VE BU SONUÇLARIN BİRBİRLEYİLE KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Metin ALİSİNANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu çalışmada kronik ürtikerli olgularda total IgE, Spesifik IgE ve prick testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı bu testlerin sonucunu değerlendirmek ve karşılaştırma yapmaktır. Bu çalışmaya kronik ürtiker tanısı konulmuş 50 hasta alınmıştır. Sonuç olarak hastaların 21 (% 42)'sinde total IgE yüksekliği, 25 (%50)'sinde specific IgE pozitifliği, 19 (% 38)'sinde ise prick test pozitifliği saptandı. Hastaların 19 (% 38)'inde total IgE yüksekliği v espesifik IgE pozitifliği, 1 1 (% 22)'sinde total IgE yüksekliği ve prick test pozitifliği, 12 (% 24) hastada ise spesifik IgE ve prick testi pozitifliği belirlenmiştir. Ek olarak 9 (% 18) hastada total IgE yüksekliği, sepsifik IgE ve prick testi pozitifliği saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Ürtiker, Total IgE, Spesific IgE, Prick test. 62 Doç. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
11 SPECIFIC IgE, TOTAL IgE AND PRICK TEST RESULTS IN CHRANIC URTICARIA PATIENTS AND COMPARED THIS SESULTS (M.Sc. Thesis) Ahmet Metin ALİSİNANO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTUTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this study it was performed total IgE, Specific IgE and prick test in chronic urticaria patients. The aim of our study was compared and evaluated total IgE, specific IgE and prick test results. The study was carried on 50 patients with chronic urticaria. As a results, it was found that 21 (%42) of these patients were elevated total IgE levels, 25 (%50) patients have positive specific IgE and 19 (%38) patients have positive prick test. 19 (%38) patients positive have elevated total IgE with specific IgE, 11 (%22) patients have elevated total IgE with prick test positive and 12 (%24) patients have positive specific IgE with prick test. In addition 9 (%19) patients have elevated total IgE, specific IgE and prick tests positive. Science code Key Words Page number Adviser Urticarea, TotlgE, SplgE, Prick Test 62 Assoc. Prof. Dr. Güven URAZ