Geleceğin ofis binalarındaki (enerji etkin akıllı ofis binası) tasarım parametrelerine ilişkin kriterlerin saptanması
Determination of the criteria for the design parameters of the future office buildings (energy efficient and intelligent office buildings)
- Tez No: 114729
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
GELECEĞİN OFİS BİNALARINDAKİ (ENERJİ ETKİN AKILLI OFİS BİNASI) TASARIM PARAMETRELERİNE İLİŞKİN KRİTERLERİN SAPTANMASI (Doktora Tezi) Esin TÜMER BİLGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışma içinde bulunduğumuz dijital yüzyılın başlatmış olduğu dinamikler ile mekana bakış açısındaki değişimi, çok katlı ofis blokları üzerinden sorgulamaktadır. Dijital çağ öncesi yaşanan analog etkileşimin yerini alan devingen tavrın, teknoloji kavramı altında devrimsel bir sıçrama gösterdiği, bu nedenle“mekan”dan beklenen fiziksel ve psikolojik gerekliliklerin değiştiğini savunan çalışmada; bu değişimin nedeni olarak, kullanıcı konfor düzeyindeki taleplerde artış ve bunun denetimi yanısıra ekolojik yaklaşımlar, temel parametre olarak belirlenmiştir. Değişen parametrelerin mimarlık ürününde tanım bulduğu, akıllı ve enerji etkin / ekolojik bina olma sorumluluğunun yeni çalışma ortamlarına yansımaları, özellikle, mekan kurgusu, yapı kabuğu ve elektromekanik servis sistemleri bağlamında sorgulanmış ve geleceğin çok katlı ofis ortamlarında, sistemlerarası entegrasyona dayalı tasarım yapmanın gereklililiği bir sonuç olarak ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 601.02.01, 601.01.02 Anahtar Kelimeler : Denetim, ekoloji, enerji etkin yaklaşım, akıllı bina, sistemlerarası entegrasyon. Sayfa Adedi : 198 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE CRITERIA FOR THE DESIGN PARAMETERS OF THE FUTURE OFFICE BUILDINGS (ENERGY EFFICIENT AND INTELLIGENT OFFICE BUILDINGS) (PhD Thesis) Esin TÜMER BİLGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT This study examinee tie dynamics created by our digital century and 1he perspective on space within the context of multi-story office btScBngs. In the study, ft is defertded that the dynamic approach, which replaced the analogue interaction experienced before the digital era, has matte a revolutionary peak through the concept of technotogy and has consequently changed the physical and psychdcgicalreqiirements,a^tt»iiWBasein the user demands for modem conveniences and the ability to control coupled with ecological approaches are determined as the principal parameters forming the bass of this change. Reflections of the responsibility of an intelligent and energy efficient / ecological building, where these parameters have found themselves new definitions in the architecture, on the new work environments are analyzed for the sub-systems that form the building, especially the interior elements, shells and electro mechanic service systems; and considering the need to make designs on the basis of systems integration in the multi-story office environments of the ftiture, the levels of interdependence between the sub-systems are specified. ScienceCode : 0)1.02.01, 601.01.02 Keywords.Ccintrd, ecology, energy efficent building approach intelligent building, ir Page Number :198 Adviser : Prof. Dr. Ziya Utkutuğ