Sepiyolit kilinin adsorpsiyon özelliğinin incelenmesi
Investigation of adsorptive behaviour of sepiolite clay
- Tez No: 114737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
SEPIYOLIT KILININ ADSORPSIYON ÖZELLİĞİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ersan KABAKÇI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Kil mineralleri nadir özelliklerinden dolayı farmasötik endüstrisinde çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sindirim sisteminde spazm giderici etkisi olduğu bilinen Mebeverin hidroklorürün sepiyolit kili üzerinde adsorpsiyonu araştırılmıştır. Çalışmalar 40 ve 60 °C sıcaklıklarda, 6.5 pH değerinde ve 0.1-9.6 % (a/h) başlangıç konsantrasyon aralığında yapılmıştır. Mebeverin hidroklorürün sepiyolit üzerindeki adsorpsiyonu modellenmesinde; Langmuir ve farklı transformasyonları, Langmuir-Freundlich, Jovanovich, Redlich-Peterson, Toth ve Dubinin-Radushkevich izotermleri kullanılmış, ve K (Denge sabiti), M (Maksimum adsorpsiyon kapasitesi) ve (3 (yüzey heteroj enliği) değerleri hesaplanmıştır. Denenen değişik izotermler arasında Langmuir ve Langmuir Freundlich izotermlerinin düşük bağıl hatalar ve yüksek korelasyon katsayıları verdikleri gözlemlenmiştir. Bilim Kodu -.603.03.02 Anahtar Kelimeler : Sepiyolit, adsorpsiyon, mebeverin HC1. Sayfa Adedi : 56 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ufuk GÜNDÜZ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ADSORPTIVE BEHAVIOUR OF SEPIOLITE CLAY (M. Sc. Thesis) Ersan KABAKÇI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2001 ABSTRACT The unique properties of clays have led to their use in pharmaceuticals for both therapeutic effects and excipient action. Adsorption of Mebeverine hydrochloride, which is a musculatropic spasmolytic drug with a direct action on the smooth muscle spasm of the gastrointestinal tract, on sepiolite clay was investigated in this study. Adsorption of the drug on sepiolite was studied at a temperatures of 40 and 60°C and pH of 6.5 for the initial drug concentration range of 0.1-9.6 % (w/v). Langmuir, Langmuir-Freundlich, Jovanovich, Redlich-Peterson, Toth and Dubinin-Radushkevich isotherms were used to model this adsorption process. The model parameters K (equilibrium constant), M (maximum adsorption capacity) and P (degree of heterogenity) were calculated. Among the adsorption isotherms studied, Langmuir and Langmuir-Freundlich isotherm gave small relative errors and big regression coefficients. Science Code Key Words Page Number Adviser 603.03.02 Sepiolite, adsorption, Mebeverine HC1. 56 Doç. Dr. Ufuk GÜNDÜZ