Savunma harekatında minumum silah sayılarının belirlenmesinde ve en iyi mevzi yerlerinin seçiminde hedef ve tamsayılı programlama uygulaması
Goal and integer programming application in deciding the minumum number of the weapons and selecting the optimal positions in a defence operation
- Tez No: 114738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
SAVUNMA HAREKATINDA MINIMUM SİLAH SAYILARININ BELİRLENMESİNDE VE EN İYİ MEVZİ YERLERİNİN SEÇİMİNDE HEDEF VE TAMSAYILI PROGRAMLAMA UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yavuz GAZİBEY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Bu çalışmada, savunan birliğin muharebeyi kazanması için ne kadar silaha ihtiyacı olduğu belirlenmiş ve belirlenen bu silahların araziye nasıl mevzilendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Gerekli silah sayısının ve mevzi yerlerinin belirlenmesinde, sırasıyla tamsayılı hedef programlama ve 0-1 tamsayılı hedef programlama teknikleri kullanılmıştır. Tamsayılı hedef programlama ve 0-1 tamsayılı hedef programlama teknikleri ve uygulama alanları örneklerle incelenmiştir. Uygulama askeri bir alanda yapıldığı için, taarruz ve savunma harekatı, birlik ve silah harekat etkinliği ve arazi değerlendirilmesi gibi askeri konulardan da bahsedilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Hedef Programlama, Tamsayılı Programlama, 0-1 Tamsayılı Programlama, Küme Örtüleme Problemleri Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
11 GOAL AND INTEGER PROGRAMMING APPLICATION IN DECIDING THE MINIMUM NUMBER OF THE WEAPONS AND SELECTING THE OPTIMAL POSITIONS IN A DEFENCE OPERATION (M.Sc. Thesis) Yavuz GAZİBEY GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT In this thesis, the number of the weapons to win a defence operation is decided and then the positioning of these weapons in the terrain is inspected. To decide the number of the weapons and to select the positions, integer goal programming and 0-1 integer goal programming techniques are used respectively. Integer goal programming and 0-1 integer goal programming techniques are inspected with application areas and examples. Since the thesis deals with military applications, attack and defence operations, effectiveness of weapons and units, terrain inspection and other military terms are also mentioned. Science Code : 605.02.00 Key Words : Goal Programming, Integer Programming, 0-1 Integer Goal Programming, Set Covering Problems Page Number : 93 Adviser : Assoc. Prof. Çevriye GENCER