BİS(difenilfosfin)metan(1,3-BİS(difenilfosfin)propan)platin(II)bromür kristalinin x-ışınları kırınım yöntemi ile yapı çözümü
The Structure determination of crystal of BIS(diphenylphosphino)methane(1,3-BIS(diphenylphosphino)propane)platinium(II)bromide by x-ray diffraction method
  1. Tez No: 114752
  2. Yazar: EMEL NERGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
BİS(DİFENİLFOSFİN) METAN (l,3-BIS(DIFENILFOSFİN)PROPAN) PLATİN(II) BROMÜR KRİSTALİNİN X-ISINLARI KIRINIM YÖNTEMİ İLE YAPI ÇÖZÜMÜ (Yüksek Lisans Tezi) Emel Kesici NERGİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 2001 ÖZET Bu çalışmada verileri aşağıda belirtilen kristalin x-ışını tek kristal kırınım yöntemi ile yapı çözümü yapılmıştır. C52H4iP4Pt2+.Br*- : a=12.534 (2) Â, b=13.044 (2) Â, c=17.633(2) Â, a=104.059(9)°, p=96.781(9)°, y=l 14.3 1(1)°, triklinik PÎ, M=1151.69 a.k.b, Z=2, V=2469.8(6)Â3, D^=1.549 Mgm-3, T=293(2) K XMoi,a=0.71073Â, M,=4.621mm_1, R=0.0448, wR=0.1544, S=1.278, (^^=0.007, APmax=2.138eÂ-3, APmin-0.613 eÂ"3. Bu çalışmada veri toplama işlemi CAD-4 otomatik difraktometresi ile yapıldı. Toplanan verilere Lorentz-Polarizasyon düzeltmeleri yapıldıktan sonra \p-scan yöntemi ile empirik soğurma düzeltmesi uygulandı. Kristal yapı SHELXS-86 programı yardımıyla Patterson ve ağır atom yöntemi ile çözüldü. Arıtım, tam matris en küçük kareler yöntemi kullanılarak SHELXL-97 programı ile yapıldı. Kristalin molekül yapısı ORTEP-III çizim programı kullanılarak çizildi. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : X-ışını, Kırınım, Molekül ve kristal yapı çözümü Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Bilal GÜNEŞ
Özet (Çeviri)
11 THE STRUCTURE DETERMINATION OF CRYSTAL OF BIS(DIPHENYLPHOSPHINO) METHANE (1,3-BIS (DD?HENYLPHOSPHINO)PROPANE)PLATTNIUM(II)BROMIDE BY X-RAY DIFFRACTION METHOD (M. Sc. Thesis) Emel Kesici NERGİZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT In this study, the structure of crystal which parameters are given as below has been determinated by single crystal x-ray diffraction method. CS2H^Pt2+£r^ : a=12.534 (2) Â, b=13.044 (2) Â, c=17.633(2) Â, a=l 04.059(9)°, 0=96.781(9)°, 7=114.31(1)°, triclinic PI, M=1151.69 a.m.b., Z=2, V=2469.8(6) Â3, Dx=1.549 Mgm-3, T=293(2)° K XMofe=0.71073Â, n=4.621mm_1, R=0.0448, wR=0.1544, S=1.278, (A/p) ^=0.007, Apmax=2.138 e ~\ APmin=-0.613 eÂ~3. In this study, data collection was performed by the use of CAD-4 diffractometer. Lorentz-Polarization and emprical absorption correction based on y-scan method were applied to the collected data. The crystal structure was solved by Patterson and heavy atom methods by the use of SHELX-86 software. The structure refinement was carried out by using full-matrix least-square method using SHELXL-97 software. The molecular graphic of crystal was drawn by ORTEP-III ploting program. Science code : 404.05.01 Key words : x-ray, Diffraction, Moleculer and crystal structure determination Page number : 53 Superviser : Doç. Dr. Bilal GÜNEŞ