Beta bozunumunun Gross teorisi
Gross theory of beta-decay
  1. Tez No: 114754
  2. Yazar: GÜLÇİN SAVAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
BETA BOZUNUMUNUN GROSS TEORİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Gülçin SAVAŞAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada çekirdeklerin beta bozunumu yan ömürlerinin Gross Teorisi ile hesaplanması teorik olarak incelenmiştir. B bozunumu yan ömürlerinin hesaplanabilmesi için bozunma hızına ihtiyaç vardır. Bu nedenle, önce toplam P bozunma hızı ifade edilmiştir, B bozunma hızının tespitinde önemli bir yer işgal eden şiddet fonksiyonları tanımlanmıştır. Daha sonra, Fenni ve G-T geçişleri için şiddet fonksiyonlarının toplama kuralları açıklanmıştır. Şiddet fonksiyonları, tek parçacık şiddet fonksiyonlarının toplamı olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada özellikle G-T geçişi için hesaplamalar yapılmıştır. 306S çekirdeğinin B+ bozunumu yaparak 30 15B çekirdeğine dönüşümü örnek alınmıştır. Bozunuma ait CWGT(£) normalizasyon faktörü hesaplanmıştır. Elde edilen sonuç, diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 505-10-02 P-bozunumu, Gross Teorisi, Şiddet Fonksiyonları 34 Prof. Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
11 GROSS THEORY OF 0-DECAY (M.Sc. Thesis) Gülçin SAVAŞAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this study, title P-decay half-lives of the nucleuses with the Gross theory were examined theoretically. The transition rates are needed for calculation of P-decay half-lives. For this reasons firstly total P-decay rate was expresed. The strength functions which have great place for fixing P-decay rates were defined. After that, sum rules of strength functions for Fermi and G-T transitions were explained. The strength functions were defined as total of one-particle strength functions. In this study, the calculations were made especially for G-T transition. The P+-decay of «S nucleus to i°P nucleus was taken as an example. The normalization factor CGt (e) of decay was calculated. The result was compared with other studies. Science code : 505-10-02 Key Words : P-decay, Gross Theory, Strength Functions Page number : 34 Adviser : Prof. Dr. Güneş TANIR