Ses eğitimi tekniklerinin artikülasyon mekaniğine ve Türkçe fonetiğe uygunluğunun incelenmesi
The appropriateness of voice training techniques to articulation mechanism and to Turkish phonetics
- Tez No: 114757
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RIDVAN SÜER, PROF.DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
SES EĞİTİMİ TEKNİKLERİNİN ARTİKÜLASYON MEKANİĞİNE VE TÜRKÇE FONETİĞE UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ ( Doktora Tezi ) Nilgün SAZAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Ses eğitimi tekniklerinin artikülasyon mekaniğine ve Türkçe fonetiğe uygun olup olmadığını incelemek, yorumlamak ve gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın çalışma evrenini, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik öğretmenliği A.B.D.'nda, Anadal Şan Dersi veren ses eğitimi alanında uzman öğretim elemanları ile bu dersi alan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi,, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik öğretmenliği A.B.D.'nda, V. ve VII. yarıyıl Anadal Şan Dersi veren Ses Eğitimi alanında uzman Öğretim Elemanları ile bu dersi alan öğrenciler oluşturulmuştur. Bu araştırmada, deneme modelinin yanında tekil tarama modeline de yer verilmiştir. Bu modele göre veriler belgesel tarama yöntemi ile toplanmıştır. Uzman görüşleri için yapısal sözlü görüşme (mülakat) tekniğine başvurulmuş, vaka analizlerinin yapılması için deney-kontrol grup yaklaşımlı bir değerlendirme modeli kullanılmıştır. Deneysel araştırma modelinin kullanılması için, komputerize sistemin teknik standartları belirlenmiş, vakalar tek tek denemeye alınmıştır. Verilerin toplanmasından sonra, uzman görüşlerinden elde edilen verilerin frekans, yüzde dağılımları alınmıştır. Uzmanların ses eğitimi ve artikülasyon kavramlarının tanımında ortak bir görüşe varamadığı, Türkçe söyleyişe uygun egzersiz uygulamadıkları, kadın- erkek ses gruplarının artikülasyon özelliklerinde bir fark gözlemlemedikleri belirlenmiştir. Öğrenci analizleriyle uzman eğitimcilerden elde edilen veriler karşılaştırıldığında birbiriyle örtüşen sonuçların alınmadığı anlaşılmıştır. Vaka analizlerinde deney-kontrol grupları arasında t-testi yapılarak değişkenler arasında; bayanlarda a, o, ö, u, ü vokallerinde; erkeklerde a ve u vokallerinde anlamlı fark bulunmuştur.11 Araştırmada; Ses eğitimi tekniklerinin artikülasyon mekaniğine ve Türkçe fonetiğe uygunluğu ile ilgili bulgular yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler : Ses Eğitimi Teknikleri, Artikülasyon Mekaniği, Türkçe'nin Fonetik Yapısı. Sayfa Adedi : 140 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Erol BELGİN, Doç. Dr. Rıdvan SÜER.
Özet (Çeviri)
THE APPROPRIATENESS OF VOICE TRAINING TECHNIQUES TO ARTICULATION MECHANISMS AND TO TURKISH PHONATICS (Ph.D THESIS) Nilgün SAZAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE OCTOBER - 2001 ABSTRACT The purpose of this study is to examine whether voice training techniques are appropriate to Turkish phonetics and articulation mechanisms, to make comments and to make suggestions where necessary. The scope of the study is Gazi University Faculty of Education Fine Arts Department Music Teaching Department and the instructors who are specialized in voice lesson which is at the fifth and sixth terms in voice training field and the students who take this course. In this study, experimental model is used as well as personal inventory. According to this model, the data is gathered by documentary model. Structural interviewing technique is used for the expertise views, an evaluation model which is experiment - control group is used for subject analysis. In order to use experimental research model, the technical standarts of the computerized system are identified, the subjects are experimented one by one. After being collected, the data's frequency and percentage ratios are identified. The data is based upon the expertise views. It has been identified that the experts could not come to a conclusion on the definition of voice education and articulation concepts, they did not apply suitable exercises to the Turkish saying and did not find any differences between the female - male voice groups' articulation features. It has been understood that the results of the student analyses and the data gathered from the specialized educators do not correspond. In subject analyses, the t- test is applied to the experiment - control groups and a big difference is found in female's a, o, ö, u, ü vocals; in male's a and u vocals. In the study, comments are made and suggestions are given for the appropriateness of voice training techniques to articulation mechanisms and to Turkish phonatics. Science Code : Keywords : Voice training techniques, articulation mechanisms, Turkish phonetics structure Number of Pages : 1 40 Advisor : Prof. Dr. Erol BELGİN, Doç. Dr. Rıdvan SÜER