Modernizm sonrası kentsel mekanda yaşanan dönüşüm sürecinin Ankara Kenti Kızılay Meydanı örneği üzerinde irdelenmesi
The Research about the transformation of the urban space after modernism the case of Kızılay Square in Ankara
  1. Tez No: 114758
  2. Yazar: ASLI TOKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
MODERNIZM SONRASI KENTSEL MEKANDA YAŞANAN DÖNÜŞÜM SÜRECİNİN ANKARA KENTİ KIZILAY MEYDANI ÖRNEĞİ ÜZERİNDE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Aslı TOKCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2001 ÖZET Bu araştırmanın amacı, modernizm sonrası kentsel mekanda, ve kentsel mekanın en önemli öğesi meydan üzerindeki değişimi ve dönüşümü göstermektir. Bu dönüşümü irdeleyebilmek için, mimarlık gündemini değiştirerek dünya literatürüne giren üç eser kaynak olarak seçilmiştir. Bu eserler: Robert Venturi“Mimarlıkta Karmaşıklık ve Çelişki”( 1 966) Aldo Rossi“Kent Mimarlığı”(1 970) Rob Krier“Kentsel Mekan”(1 975) Yapılan kısıtlı araştırma da bu üç kuramcıyla birlikte ayrıca,“Archigram”adlı mimarlık grubunun eleştiri ve görüşleri de araştırmaya yardımcı kaynak olmuştur. Modernizm sonrası kentsel mekanda yaşanan dönüşüm, kuramcıların görüşlerinden ortaya çıkarılan tarih, biçim, tipoloji, morfoloji, işlev, gerçeklik, anıtsallık, toplumsallık gibi kavramlar doğrultusunda daha sistematik bir şekilde incelenmiştir. Örnek çalışmaya veri olması açısından modernizm sonrası Ankara'nın mimarlık ve kent ortamına da kısaca bakılmıştır. Kentsel mekana ve meydana yeniden bir tanımlama getirmek ya da günümüz kentsel mekanını eleştirmek, bu tez çalışmasının kapsamı11 dışındadır. Örnekleme alanı olan“Kızılay Meydanı”bu kuramcıların görüşleri doğrultusunda geçirdiği işlevsel ve biçimsel dönüşümleri ile irdelenmiştir. Araştırmanın amacı, modernizmin kuralları ile incelenmesi güç olan, modernizm sonrası günümüz kent mekanı ve meydanı için bir okuma yöntemi geliştirme çabasıdır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001011 kentsel mekan, meydan, Kızılay, postmodern, modern, 182 Doç.Dr. Nur Çağlar
Özet (Çeviri)
Ill THE RESEARCH ABOUT THE TRANSFORMATION OF THE URBAN SPACE AFTER MODERNISM THE CASE OF KIZILAY SQUARE IN ANKARA (M.Sc.Thesis) Ash TOKCAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2001 ABSTRACT The aim of the thesis is to examine the change and transformation of urban space and square, the most important element of urban space, after modernism. Three publications are discussed to explain the transformation. These are: Robert Venturi Complexity and Contradiction in Architecture ( 1 966) Aldo Rossi The Architecture of the City ( 1 970) Rob Krier Urban Space ( 1 975) In addition to three theoreticians, views and criticisms of another architectural group“Archigram”, are also introduced as complementary data for the research. The transformation of the urban space after modernism is studied more systematically, in relation to concepts like history, form, typology, morphology, function, reality, monumentality, sociality etc., based on the above theoreticians ideas and criticisms. Since it offers the data for the research, architectural and urban context of Ankara after modernism is also discussed.IV Redefinition or criticism of the urban space and square present is not within the scope of this thesis. The aim of the thesis is to develop a method for the urban space after modernism.“Kızılay Square”is examined as a case study in relation to the functional and formal changes and transformations after modernism. Science code Key Words Page Number Adviser 5001011 urban space, square, Kızılay, postmodernity, modernity, 182 Assoc. Prof. Dr. Nur Çağlar