Öğrenci işleri otomasyon programı
Automation program for student affairs
  1. Tez No: 114756
  2. Yazar: ÖMER ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖĞRENCİ İŞLERİ OTAMASYON PROGRAMI (Yüksek Lisans Tezi) Ömer ALTIN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Yapılan çalışma üniversite öğrenci işleri otomasyon programının yazılması ve girilen verilerin web ortamında sorgulanması işlemidir. Veri girişlerinde optik form kullanılarak optik okuyucudan alman metin formatındaki bilgilerin programın veri tabanına aktarılarak işlemlerinin yapılması sağlanmıştır. Öğrenci ile ilgili verilen resmi evraklar ve istatistiksel bilgilerin tamamı program tarafından yapılmaktadır. Yazılım dili olarak Dbase4 ve Clipper seçilmiştir. Web den veri girişi ve sorgulama işlemleri ASP ve Visual basic kullanılarak yapılmıştır. Programda optik formdan girilen bilgiler kullanılarak işlemler yapılmaktadır. Sorgulamalarda numarası girilen öğrencinin numara yapılandırılmasında program; fakülte, bölüm ve giriş yılını algılamaktadır. Daha sonra alman tüm belgelerde bu mantıkla verilere ulaşılmakta ve işlemler yapılmaktadır. Programda her fakülte için ayrı bir dizin açılarak veriler orda tutulmaktadır. Bilim Kodu : 5001024 Anahtar Kelimeler : Öğrenci İşleri, Otomasyon Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H.Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
AUTOMATION PROGRAM FOR STUDENT AFFAIRS (M.Sc.Thesis) Ömer ALTIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT This work comprises the automation of creating programs for student affairs of the universities and querying the information in web site. Also, text data obtained from optic reader is achieved to transfer to database by using optic forms in the input data. The all statistical information of the student files can be performed by this program. Dbase4 and Clipper have been selected as a programming language. ASP and Vbasic are used for transferring input and querying from web sites. In this program, it is manipulated by using the information input from optic forms for queries, and the program takes the faculty, department and commencing date of the student for the numbering of the students. Later, this method and procedure are used to reach the information from all files. The information is kept in different files by making separate directories for each faculty in the program. SicienceCode : 5001024 Key Words : Student department, Automation Page Number : 91 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H.Hüseyin ÖNDER