Konya merkez ve çevresindeki konut alanlarının irdelenmesi
Evaluation of housing areas both at the centre and in the suburb of Konya
- Tez No: 114766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
KONYA MERKEZ VE ÇEVRESİNDEKİ KONUT ALANLARININ İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fidan FIRAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Gelenekselden çağdaş bir kent toplum geçiş kentleşmenin kaçınılmaz gerçeklerinden bir tanesidir. Diğer sonuçlan kırsal kesimden kente olan göçle birlikte artan nüfus, yoğun trafik ve artan ulaşım problemleri sayılabilir. Konya'da bu değişimi yaşamış ve halen yaşamakta olan bir Orta Anadolu kentidir. Türbeönü-geleneksel konutları, Nalçacı Caddesi-blok yapıları, Meram-müstakil konutlarının da içinde yer aldığı yerleşim alanlarının her biri, bu değişim süreci içersinde farklı zaman dilimlerinde tercih edilir olmuşlardır. Günümüzde ise Türbeönü-ekonomik güçlüklerden, Nalçacı Caddesi-kentsel servislere olan yakınlık, Meram-daha fazla mahremiyete imkan tanıyan az yoğun strüktür gibi farklı sebeblerden dolayı tercih edilmektedir. Araştırma sonucunda görülmüştür ki; kent içersindeki yoğun, stresli yaşama çözüm olarak önerilen Meram bölgesindeki kent ucu yaşam, beraberinde kent içi yaşamdan soyutlanmayı gerektirmiştir. Bilim Kodu :60 1.0 1.00 Anahtar Kelimeler :kullanıcı gereksinmeleri, mahremiyet, kişisel alan, egemenlik alanı Sayfa Adedi : 177 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Aysu Başkaya
Özet (Çeviri)
11 EVALUATION OF HOUSING AREAS BOTH AT THE CENTRE AND IN THE SUBURB OF KONYA (M.Sc. Thesis) Fidan FIRAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2001 ABSTRACT Transition from vernacular to a contemporary society is one of the inevitable facts of urbanization. Some other results of the urbanisation can be summarised as; the population increased with immigration from rural areas to the town, intensive traffic and growing transportation problems. Konya as a town in the Middle of Anatolia has experienced this sort of changes and is still do so. Different periods of the transition process, each of the settlement areas in which Turbeonu-vernacular dwellings, Nalcaci Street blok housing, Meram houses are located has been a prestigious place to accomodate. Nowadays, however, each is preferred due to different reasons; Turbeonu-economical difficulties, Nalcacı-proximity with the urban services, Meram-less dense urban structure with more privacy. As a result of the research it is shown that Meram in the suburb proposed as an alternative of the depression of the dense city centre resulted with isolation from the inner city life. Science code Key words Page number Adviser 601.01.00 user requirements, privacy, personal space, territoriality 177 Assist. Prof. Aysu Başkaya