Türkiye'deki üniversitelerin eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik öğretmenliği anabilim dallarındaki keman öğretiminde makamsal ezgilerin kullanılma durumları
The Use of modal music pieces music student violin training at the education faculties of fine arts departments in Turkish Universities
  1. Tez No: 114767
  2. Yazar: MEHMET AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTELERİN EĞİTİM FAKÜLTELERİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMLERİ MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALLARINDAKİ KEMAN ÖĞRETİMİNDE MAKAMSAL EZGİLERİN KULLANDLMA DURUMLARI (Doktora Tezi) Mehmet AKPINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Bu çalışmada, müzik öğretmenliği anabilim dallarındaki keman eğitiminde makamsal ezgilerin kullanılma durumları araştırılmıştır. Bulguların güvenilir ve sağlam verilere dayandırılabilmesi için keman öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan iki örneklem grubu oluşturulmuştur. Birinci örneklem grubunda otuz dokuz keman öğretim elemanı, ikinci örneklem grubunda ise elli keman öğrencisi yer almaktadır. Ayrıca, araştırmacı tarafından ikinci örneklem grubuna yönelik olarak otuz adet makamsal ezgi uyarlanmış, düzenlenmiş ve bestelenmiştir. Bu makamsal ezgiler ilgili öğretim elemanlarınca örneklem grubunda yer alan keman öğrencilerine bir öğretim yılı içerisinde çaldırılmış, böylece makamsal ezgilerin keman eğitimine olan etkileri hakkında bir fikir edinilmeye çalışılmıştır. Bulgular anket yolu ile elde edilmiş ve sonuçlar istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 50.000.19 Anahtar Kelimeler : Keman Eğitimi Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Cihat CAN
Özet (Çeviri)
THE USE OF MODAL MUSIC PIECES IN MUSIC STUDENT VIOLIN TRAINING AT THE EDUCATION FACULTIES' OF FINE ARTS DEPARTMENS IN TURKISH UNIVERSITIES (Ph. D Thesis) Mehmet AKPINAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November ABSTRACT This study investigates the use of Turkish modal music students' violin training at the music department. In order to have a valid and reliable data, two sample groups are selected, where the first group, 39 violin teachers and 50 violin students as the second sample group A total of 30 modal pieces are composed, arranged and adapted for second group to perform under the supervision of their teachers ( first sample group), for a teaching year only. Having performed the modal music pieces, it will allow on insight and understending the affects of music pieces on violin training. The Questionnaires are used to generate data from both samples, and the outcome is analysed statistically. Science code Key Words Page number Adviser 50.000.19 Violin Training 150 Associated Proff. M.Cihat CAN