Karayolu ulaşım sorunlarına akıllı ulaşım sistemleri ile yaklaşım
An Approach to highway transportation problems through
  1. Tez No: 114765
  2. Yazar: HATİCE IŞIK DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
KARAYOLU ULAŞIM SORUNLARINA AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ İLE YAKLAŞIM (Yüksek Lisans Tezi) Hatice Işık DEMİREL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada karayolu ulaşımı, ülkemizdeki mevcut durumu ve başlıca sorunları ele alınmış, bu sorunların çözümünde Akıllı Ulaşım Sistemleri yaklaşımları verilmiştir. Akıllı Ulaşım Sistemlerinin amaçları, kullandığı teknolojiler; Avrupa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'de sistemin gelişim süreci; Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de bu güne kadar bitmiş veya devam etmekte olan başlıca çalışmalar ile sistemin karayolu ulaşımına olumlu ve olumsuz etkileri belirtilmektedir. Son bölümde ise bu çalışmanın son değerlendirmeleri toplanmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Trafik Kazaları, Trafik Sıkışıklıkları, Akıllı Araç, Akıllı Yol, Karayolu Ulaşım Maliyetleri Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
AN APPROACH TO HIGHWAY TRANSPORTATION PROBLEMS THROUGH INTELLIGENT TRANSPORTATION SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Hatice Işık DEMİREL GAZİ UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September' 2001 ABSTRACT This study covers the highway transportation, its current status and basic problems in our country, and ways of overcoming these problems through ITS (Intelligent Transportation Systems) approaches and applications. Some of the other issues that are mentioned are the objectives of ITS, technologies used for them, their development processes in Europe, Japan and America, some of the fundamental projects that are completed and/or in progress in the USA and in Türkiye, and finally the positive and negative effects of the system on highway transportation. Final judgements about the issues above are indicated in the last section. Science Code : Key Words : Traffic Accidents, Traffic Congestion, Smart Car, Smart Highways, Highway Transportation Cost Page Number : 73 Adviser : Dr. Kürşat ÇUBUK