Güneş enejisinden yararlanarak konutların ısıtılması ve sıcak su elde edilmesi üzerine bir araştırma
A Research on getting hot water for houses and heating houses by using solar enrgy
- Tez No: 114772
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANARAK KONUTLARIN ISITILMASI VE SICAK SU ELDE EDİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Arzu ATAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Günümüzde kullanılan enerji kaynakları çoğunlukla giderek tükenmekte olan kömür, petrol, doğal gaz gibi geleneksel kaynaklardır. Bu kaynakların giderek tükenmesi ve çevreye zarar vermeleri, araştırmacıları, insanlara ve çevreye zarar vermeyen (yenilenebilir) enerji kaynaklarını aramaya itmiştir. Güneşin güçlü bir enerji kaynağı olarak, dünyanın dışında bulunması ve yeryüzündeki ülkelerin büyük bir çoğunluğunun bu enerjiden faydalanabilme kolaylığının olması, bu arayışta güneş enerjisinin önemini artırmaktadır. Ayrıca, güneş enerjisi çevreye zarar vermeyen, tükenmez ve ekonomik bir enerji kaynağıdır. Bugün, güneş enerjisinin dünyadaki uygulamaları; termal uygulamalar ile doğrudan ve dolaylı elektrik üretimi olmak üzere ikiye ayrılır. Termal uygulamalar, güneş enerjisinden ısı elde etmek amacıyla kullanılan çeşitli teknolojilerdir. Bu çalışmada güneş enerjisi uygulamalarından olan konutlarda kullanma sıcak suyu temin edilmesi ve konutların ısıtılması konuları ayrı ayrı ele alınarak teorik olarak araştırılmış, konutlarda kullanma sıcak suyu eldeedilmesi ile konutların ısıtılmasında kullanılan güneşli sistemler ile geleneksel sistemlerin ekonomik yönden karşılaştırılması yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 20 Güneş, Enerji, Isı, Konut, Sıcak su 112 Prof. Dr. Etem Sait ÖZ
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON GETTING HOT WATER FOR HOUSES AND HEATING HOUSES BY USING SOLAR ENERGY (M.Sc. Thesis) Arzu ATAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTARCT Energy sources used recently are traditional sources such as coal, oil, and gas. Since these sources are exhausted day by day all societies are forced to discover new energy sources not damaging environment and human beings. Since it is outside of the world and most of the countries have the possibility to make use of it, the importance of (solar energy) increases. Besides, solar energy is inexhaustible; economic and harmless for environment. Today, the executions of solar energy in the world are two types: one is thermal executions and the other is direct and indirect productions of electrical energy. Thermal executions are various technologies used to product heat from solar energy. The issues, getting domestic hot water for houses and heating houses by using solar energy, are investigated theoretically for each and economic comparison between traditional and solar systems is made in this presentation. Science Code : 20 Key Words : Solar, Energy, Heat, House, Hot Water Page Number : 112 Adviser : Prof. Dr. Etem Sait ÖZ