Farklı tipteki puzolanların betonun mekanik özelliklerine etkisi
Effect different type of puzzolan on mechanical properties of concrete
- Tez No: 196712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
iiiFARKLI TİPTEKİ PUZOLANLARIN BETONUN MEKANİKÖZELLİKLERİNE ETKİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Erkan YILDIZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2006ÖZETBu çalışmada, puzolanik katkı malzemesi olarak diyatomit, yüksek fırın cürufuve uçucu külün beton özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla; puzolanlar,çimento yerine ağırlıkça % 5, % 10, % 15 ve % 20 oranlarında ikame edilerekbeton karışımları üretilmiştir. Üretilen betonlar ile 10x10x10 cm boyutlarındaküp numuneler hazırlanmış ve bu numuneler, laboratuarda 28, 90 ve 180 günkür edildikten sonra basınç ve aşınma dayanımı deneyleri yapılmıştır. Üretilenbetonlar, hem birbirleri ile hem de PÇ 42,5 kullanılan kontrol betonu ilekarşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre üretilen betonlar arasında en yüksekbasınç ve aşınma dayanımları % 10 Çankırı diyatomit ikameli betonda (% 10ÇDİB) elde edilmiştir.Bilim Kodu :714Anahtar Kelimeler :Beton, puzolan, diyatomit, yüksek fırın cürufu, uçucu kül,mekanik özellikler.Sayfa Adedi :79Tez Yöneticisi :Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
EFFECT OF DIFFERENT TYPE OF POZZOLANS ON MECHANICALPROPERTIES OF CONCRETE(M.Sc. Thesis)Erkan YILDIZGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTIn this study, the effect of diatomite, blast furnace slag and fly ash as pozzolanicadditives on characteristics of concrete has been investigated. For this purpose,the concrete mixtures have been prepared by replacing these pozzolans in ratiosof 5 %, 10 %, 15 % and 20 % by weight of cement. 10x10x10 cm cubespecimens were produced and cured at 28, 90 and 180 days in laboratory. Then,the compressive strength and abrasion resistance tests have carried out on thesespecimens. Produced concretes were compared with each other as well as withPortland cement (PÇ 42.5) concrete. In accordance with the test results, thehighest compressive strength and abrasion resistance was obtained with 10 %Çankırı diatomite replacement concrete (10 % CDIB).Science Code :714Key Words : Concrete, pozzolan, diatomite, blast furnace slag, fly Ash,mechanical propertiesPage Number : 79Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ