Ticari sacların ve Erdemir derin çekme saclarının derin çekilebilme özelliklerinin belirlenerek benzer ithal saclarla karşılaştırılması
Determination and comparison of the deep drawing properties of commercial, Erdemir deep drawable and imported steel sheets
- Tez No: 114774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İNEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
VI TİCARÎ SACLARIN VE ERDEMİR DERİN ÇEKME SACLARININ DERİN ÇEKİLEBİLİRE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENEREK BENZER İTHAL SACLARLA KARŞILAŞTIRMASI (Doktora Tezi) Hashim Ahmed ALİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışma, düşük karbonlu çelik sacların derin çekilmesi ve germe işlemlerine etki eden kalıp şekli, yağlayıcı, pekleşme üssü ve aniztropi gibi faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Erdemir 7110, 7114, 7115, ithal 7110, ve düşük karbonlu ticari çelik sacların derin çekilmesi ve germe işlemlerine etki eden yağlayıcı, kalıp şekli, pekleşme üssü, anizotropi (başlangıç ve ısıl işlem sonrası) gibi faktörler incelenmiştir. Bu değişikenlerle birlikte Biçimlendirme Sınır Diyagramları hazırlanmıştır. Kullanılan malzemeler %70 soğuk haddelenmiş ve sürekli tavlanmıştır. (Deneysel çalışmada kullanılan tüm saclar garanti süresi içerisinde, yalnızca düşük karbonlu çelik saclar kullanım süresi dışında test edilmiştir.) Kullanılan sacların biçimlendirme testleri; bu çalışma için özel tasarlanan ve üretilen kalıplar ile ilgili standartlar çerçevesinde yapılmıştır. Ticari düşük karbonlu sacların derin çekme işlemlerinde üç tip yağlayıcı kullanılmıştır. Bunlar ATF yağ (Otomotik şaşmaman yağı), gres ve naylondur. ATF yağını derin çekme işleminde kap yüzeyinde iyi gerinim dağılımı sağlamıştır. Bu nedenle tüm derinVII çekme ve germe testlerinde ATF yağı kullanılmıştır. Ticari düşük karbonlu çelik saclar 950 °C tavlanmış, farklı mikroyapı ve mekanik özellikler oluşturmak için farklı hızlarda (suda, havada ve fırında) soğutulmuştur. Ayrıca buradan anizotropi değişimleri de belirlenmiştir. Kap merkezinden uzaklığın gerinim dağılımıyla ilişkisi belirlenmiştir. Deneylerde elde edilen gerinim dağılımı grafiklerinde, gerinim dağılımı elde edilen en iyi denklemle temsil edilerek, bu denkleme göre çekilebilirlik karşılaştırması yapılmıştır. Germe testleri, germe için özel hazırlanmış aparatlarla (Hecker Test) yapılmıştır. Numuneler üzerinde 4 mm çapında daireler işaretlenerek yırtılmaya kadar germe işlemi yapılmıştır. Büyük ve küçük gerinim değerleri alınarak, biçimlendirme sınır diyagramları hazırlanmıştır. Bunlara göre Erdemir 7115 ve 7114 saclar esktra derin çekme özelliği sergilerken diğer. Erdemir 7110, ithal 7110 ve ticari düşük karbonlu saclar ise normal derin çekme eğilimi segilermişlerdir. Bilim Kodu: 626.20.01 Anahtar kelimler: Derin çekme, derin çekilebilirlik, mikroyapı, Biçimlendirme Sınır Diyagramı Sayfa sayısı : 105 Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Burhanettin İNEM
Özet (Çeviri)
VIII DETERMINATION AND COMPARISON OF THE DEEP DRAWING PROPERTIES OF COMMERCIAL, ERDEMIR DEEP DRAWABLE AND IMPORTED STEEL SHEETS Partial Fulfillment of Ph.D. (Ph.D Thesis) Hashim Ahmed ALI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT This work was done in order to investigate the effect of some factors on the deep drawing process and stretching of low carbon steel sheets. The factors which considered in this work are the shape of the die, lubrication, work hardening index and anisotropy. The materials used in this work were Erdemir 7110, 7114, 7115, imported 7110 and commercial low carbon steel sheets. The material used is 70% cold rolled and continuously annealed. The sheet steels are used under the manufacturer grantee period, except the commercial low carbon steel sheets. AH the steel sheets subjected to deep drawing process, by specially manufactured dies. In the deep drawing process, for commercial low carbon steel sheet three types of lubricants are used. They are ATF-oil (automatic transmission fluid), grease and nylon. The ATF-oil in the deep process caused a good strain distribution over the surface of the[X cups, for this reason the oil is used for the deep drawing and stretching in the other steel sheets. The commercial steel sheet subjected to heating at 950° C and cooled by different media, in order to change its microstructure and mechanical properties, due to this changes the variation of plastic anisotropy was also determined. The relations of strain distribution over the surface of cups were determined. The equation of best straight line of strain distribution can be used as drawability compression factor. The stretching tests were conducted by special apparatus (Hecker test), which manufactured specially for this work. The specimens were marked in circles of 4 mm diameter and stretched to the failure. The major strain and the minor strain were measured and the forming limit diagrams were determined. The Erdemir 7115 and 7114 steel sheets exhibit and extra deep drawing property. The Erdemir 7110, 7110 imported and commercial low carbon steel sheets exhibit normal deep drawability. Science code: 626.20.01 Key word: Deep drawing, Drawability, Microstructure. Forming Limit Diagrams Page number: 105 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Burhanettin INEM