Mekansal imge-mekansal pratik ilişki/ ilişkisizliğinin Bursa'da 1950-1951 ve 1989 Bulgaristan göçmenleri üzerinde incelenmesi
Research of spatial image-spatial practice related/unrelated on the immigrants of Bulgaria in 1950-1951 and 1989 in Bursa
  1. Tez No: 114779
  2. Yazar: BERRİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
MEKANSAL İMGE-MEKANSAL PRATİK İLİŞKİ/İLİŞKİSİZLİĞİNİN BURSA'DA 1950-1951 VE 1989 BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ ÜZERİNDE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Berrin AKGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bulgaristan'dan Türkiye'ye 1950-1951 ve 1989 yıllarında göç eden ve Bursa'da yaşamakta olan iki ayrı göçmen grubunun, bugünkü mekansal pratikleri incelenmiştir. Bu mekanların toplumda mekana ve göçmenlere dair hakim olan bilgi ve kodlamalara göre nasıl üretildiği ve fîzikselleştiği üzerinde durulmuştur. Ardından göçmenlerin bu mekanları pratikleri sürecinde nasıl dönüştürdükleri bugün yaşadıkları fiziksel mekanın gözlemlenmesi ve göçmenlerin bu mekanları nasıl pratik ettiklerine dair sözlü ifadelerinden yararlanılması yoluyla ortaya konmuştur. Göçmenlerin yaşadıkları fiziksel mekanı Bulgaristan'da yaşadıkları mekanın imgesine ve Bulgaristan'da iken Türkiye'ye dair mekansal imgelerine göre, nasıl dönüştürdükleri saptanmıştır. Bu sırada, göçmenlerin Türkiye'de bulundukları dönemde mekana dair imgelerinde ne gibi değişiklikler olduğu ortaya konmuştur. Bilim Kodu :1191 Anahtar Kelimeler : mekan, mekansal pratik, mekansal imge, Bursa, Bulgaristan, güç, göçmen, öteki, farklılık, sınır. Sayfa Adedi : 328 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Sercan YILDIRIM
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF SPATIAL IMAGE-SPATIAL PRACTICE RELATED/UNRELATED ON THE IMMIGRANTS OF BULGARIA IN 1950-1951 AND 1989 IN BURSA (Ph.D. Thesis) Berrin AKGÜN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Todays spatial practice of the two different immigrant groups those immigrated from Bulgaria to Turkey in the year 1950-1951 and 1989 those living in Bursa,were examined. How the spaces were produced and become a body by the dominant knowledge and coding about spaces and immigrants in the society are emphasized. And then how they change the spaces during the spatial practice are being indicated by observing the physical spaces they live today and interviews made with them about the way they practice those spaces. The appropriation in the physical spaces they live determined by the spatial images of the space they live in Bulgaria and spatial image of Turkey while they were in Bulgaria. The changes in the images of space while they live in Turkey are also indicated. Science Code :1191 Keywords : space, spatial practice, spatial image, Bursa, Bulgaria, power, immigrant, other, difference, border. Page Number : 328 Adviser : Assoc. Prof. Sercan YILDIRIM