Kadmiyum klorür (CdCl2.H2O) metal tuzunun lepistes (poecilia reticulata, pallas, 1859) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
Investigation of acute toxicity and behavioral changes of cadmium chloride (CdCl2.H2O) metal salt on the lepistes (poecilia reticulata, pallas, 1859)
- Tez No: 114778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ill KADMİYUM KLORÜR (CdCl2. H20) METAL TUZUNUN LEPİSTES (Poecilia reticulata, Pallas, 1859) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Erhan KARAKÖSE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu araştırmada endüstri alanlarında kullanılan ve bir metal tuzu olan kadmiyum klorürün (CdCI2. H20) lepistes {Poecilia reticulata, Pallas, 1859) üzerinde 96 saatlik LC50 değeri saptanmıştır. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve toplam 240 Lepistes bireyi kullanılmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca kadmiyum klorür metal tuzunun her bir konsantrasyonunda lepistes bireylerindeki davranış değişimleri tespit edilmiştir. Balıklarda gözlenen davranış değişimleri; dengesiz yüzme, su yüzeyinde asılı kalma, solunum güçlüğü, havalandırma filtresi etrafında toplanma gibi davranış değişimleri gözlendi. Kadmiyum klorür denemesinde elde edilen bulgular istatistiki olarak değerlendirilmiş ve lepistes bireylerinde 96 saatlik LC50 değeri Finney'e göre 30,4363 mg/1; Düzgüneş'e göre 30,900 mg/1 ve Behrens-Karber'e göre 30,600 mg/1 olarak bulunmuştur.IV Bilim Kodu : 401.01.06 Anahtar Kelimeler :Lepistes, Biyodeney, Akuttoksisite, Kadmiyum, LC5o, Kadmiyum klorür, Poecilia reticulata Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ACUTE TOXICITY AND BEHAVIORAL CHANGES OF CADMIUM CHLORIDE (CdCl2. H20) METAL SALT ON THE LEPİSTES {Poecilia reticulata Pallas, 1859) (M. Sc. Thesis) Erhan KARAKÖSE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study 96 hours LC50 value of cadmium chloride (CdCl2. H20), a metal salt used in industrial areas, was determined for the guppy {Poecilia reticulata, Pallas, 1859). The experiments were planned in two series upon total of 240 guppy employing the static test method of acute toxicity. In addition, behavioral changes in the guppy was determined for each cadmium chloride metal salt concentration, for each individual. The behavioral changes observed in fish were, swimming in imbalanced manner, capsizing, attaching to the surface, difficulty in breathing and gathering around the ventilation filter. The data obtained from cadmium chloride investigation were evaluated using and the 96 hours LCS0 value was 30.4363 mg/1 according to Finney, 30.900 mg/1 according to Düzgüneş and 30.600 mg/1 according to Bahrens-Karber methods.VI Science code : 401.01.06 Keywords : Guppy, Bioassay, Acute toxicity, Cadmium, LC50, Cadmium chlorur, Poecilia reticulata Number of pages : 54 Thesis advisor : Assist. Prof. Dr. Mehmet YILMAZ