Misil infrared takibinde kullanılan elektro-optik sistemlerin özellikleri ve pyroteknik ve xenon infrared sinyal kaynakları
Features of electro-optical systems that are used in missile tracking and pyrotechnical and xenon infrared tracking sources
  1. Tez No: 114780
  2. Yazar: FERRUH ÖZTUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
MİSİL İNFRARED TAKİBİNDE KULLANILAN ELEKTRO-OPTİK SİSTEMLERİN ÖZELLİKLERİ VE PYROTEKNİK VE XENON İNFRARED TAKİP KAYNAKLARI (Yüksek Lisans Tezi) Ferruh ÖZTUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Misil dedeksiyonunda kullanılan Elektro-Optik infrared (E-O/IR) sistemlerin çok farklı tipleri mevcuttur. Fakat en güvenilir olanı Yük Çiftlenim Cihazı (CCD) tabanlı olanıdır. Bu tezde, İR takip ve yakalama sistemleri yanında misil içerisine monte edilmiş tarayıcı sistemler de dahil olmak üzere, bir E-O/ İR sistemin yapısı açıklanmıştır. Bir misildeki İR radyasyon kaynağı olarak pyroteknik ve lamba tipi cihazlar kullanılmaktadır. Xenon gazı ile aktive olmuş flash lambalı misil ve atış ünitesi arasındaki İR hat tüm karıştırma riskini bertaraf etmektedir. Bilim kodu : 404.04.01 Anahtar kelimeler : Elektro-Optik, pyroteknik, füze, infrared, CCD Sayfa adedi : 43 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Güneş TANER
Özet (Çeviri)
11 FEATURES OF ELECTRO-OPTICAL SYSTEMS THAT ARE USED IN MISSILE IR TRACKING AND PYROTECHNICAL AND XENON m TRACKING SOURCES (M. Sc Thesis) Ferruh ÖZTUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT There are many different types of Electro-Optical Infrared (E-O/IR) systems that are used for missile detection. But the most reliable one is the Charge Coupled Device (CCD) matrix based. In this thesis, the structure of an E-O/IR tracking system, which include IR search and track systems, and even missile seeker systems integrated into missile, is explained. As a missile IR radiation sources pyrotechnical and lamp type devices are used. Xenon gas activated flashlight missile/firing post IR link eliminates all risks of jamming. Science code : 404.04.01 Key Words : Electro-optical, pyrotechnics, missile, infrared, CCD Page Number : 43 Adviser : Prof. Dr. Güneş TANIR.