Isı değiştiricilerin geçiş şartlarındaki davranışları için yaklaşık analitik yöntem
An Approximate analytic method for transient behaviour heat exchangers
  1. Tez No: 114789
  2. Yazar: ÖZLEM SULUGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ISI DEĞİŞTİRİCİLERİNİN GEÇİŞ ŞARTLARINDAKİ DAVRANIŞLARI İÇİN YAKLAŞIK ANALİTİK YÖNTEM (Yüksek Lisans Tezi) Özlem SULUGÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada, kanatçıklı, çapraz akışlı ısı değiştiricilerinin, sıcak akışkanın giriş sıcaklığına uygulanan basamak değişim için geçiş şartlarındaki davranış larının incelenmesinde kullanılacak analitik bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde sıcak ve soğuk akışkanın, kanadın ve serpantin boru çeperinin ısı kapasiteleri dikkate alınmış ve her iki akışkanın giriş ve çıkış sıcaklıkları arasındaki değişimin doğrusal olduğu varsayılmıştır. Sıcak ve soğuk akışkanın çıkış sıcaklıklarının sayısal değerlerinin belirlenmesi için C++ dilinde basit bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Sıcaklıkların hesaplanmasında sıcak ve soğuk akışkanların ısıl özelliklerinin sıcaklıkla değişimi dikkate alınmıştır. Sonuçlar şekiller ve çizelgeler halinde verilmiş, literatürde verilen sayısal ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Isı değiştiricisinin dinamik davranışı, kazanç, zaman sabiti ve gecikme zamanı ile karakterize edilmiştir. Bilim Kodu : 625.05.00 Anahtar Kelimeler : Süreksiz şartlar, ısı değiştiricisi, analitik yöntem. Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan Ataer
Özet (Çeviri)
AN APPROXIMATE ANALYTIC METHOD FOR TRANSIENT BEHAVIOUR HEAT EXCHANGERS (M. Sc. Thesis) Özlem SULUGÖZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT A closed, approximate, analytical approach is devoloped for transient behaviour of finned-tube, liquid/gas type crossflow heat exchangers for the step change in the inlet temperature of the hot fluid. The heat capacities of the hot and cold fluid, the heat capacity of the wall and the fins are lumped separately. The temperature variation of both fluids between inlet and exit are assumed to be linear. Energy equations for the hot and cold fluids, fins and walls are derived and solved analytically. To determine the exit values of the hot and cold fluids a simple computer program is prepared in C-H-. The variation of the exit temperatures of both fluids with time are obtained and the dynamic behaviour of the heat exchanger is characterised by time constant, delay time and gain. The results are compared with the numerical and experimental results given in the literature. Science Code Key Words Page Numbers Adviser 625.05.00 Transient state, heat exchanger, analytical method. 94 Prof. Dr. ö. Ercan Ataer