Türkiye'deki ilköğretim okullarının 2. kademesinde müzik eğitiminde kullanılan marşların eğitim müziği besteleme teknikleri bakımından incelenmesi
Investigation of composing techniques of marches which are being used in music education of secondary school in Turkey and composing techniques of educational music
  1. Tez No: 114799
  2. Yazar: CEM SEVGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
TÜRKİYE'DEKİ İLKÖĞRETİM OKULLARININ 2. KADEMESİNDE MÜZİK EĞİTİMİNDE KULLANILAN MARŞLARIN EĞİTİM MÜZİĞİ BESTELEME TEKNİKLERİ BAKİMİNDAN İNCELENMESİ LİSANS YÜKSEK TEZİ (MÜZİK EĞİTİMİ) Cem SEVGİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ANKARA ÖZET Bu araştırma Türkiye'deki ilköğretim okulları ikinci kademesi müzik eğitiminde kullanılan marşların eğitim müziği besteleme tekniklerine uygunluk durumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada durum tespitlerine yönelik bir model esas alınmış, veriler kaynak tarama yoluyla toplanarak işlenmiş, çözüm ve yorumlarında ise betimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan önce Türkiye'deki ilköğretim okulları ikinci kademesi müzik dersinde kullanılan marşların tonal, ses alanları, biçimsel analizleri yapılmıştır. Marşların tek bölümlü, iki bölümlü ve üç bölümlü oldukları saptanmış ses alanları bakımından da söylenebilir ses sınırlan içinde olduğu belirlenmiştir.Marşların tartımsal uyum bakımından hata azlık oranına göre İleri, 23. Nisan, Öğretmen marşı, İzindeyiz, 10.Yıl, Cumhuriyet ve Gençlik marşı olarak sıralandığı testip edilmiştir. Türkiye'deki ilköğretim okulları ikinci kademesi müzik dersinde kullanılan marşların armonik analizleri yapılmış ve eğitim müziğine marş besteleyecek bestecilere örnek teşkil etmesi açısından gerekli önerilerde bulunulmuştur Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 224.18.01 Marşlar,Eğitim Müziği 63 Yrd.Doç Erdal TUĞCULAR
Özet (Çeviri)
in INVESTIGATION OF COMPOSING TECHliQUES OF MARCHES WHICH ARE BEING USED IN MUSIC EDUCATION OF SECONDARY SCHOOL IN TURKEY AND COMPOSING TECHNIQUES OF EDUCATIONAL MUSIC. (Master's Degree Thesis) Cem SEVGİ GAZİ UNIVERSTY INSTITUDE OF SCIENCE December 2001 ABSTRACT This research aims to determine the suitability between marches which are being used in music education of secondary school in Turkey and composing techniques of educational music. A model for determining the situation is taken as a basis, the data is collected by resource searching method and descriptional statistical method is used in the resource. Before the resource the tonal, register and formal analyses of the marches being used in music lessons of secondary schools in Turkey were made. It's found that the marches have one, two or three parts and they take place in possible voice registers. The marches mistake level from the least to the most according to the rhythmic harmony is as follows ; İleri, 23. Nisan, Öğretmen SVIarche, İzindeyiz, 10.Yil, Cumhuriyet and Gençlik Marche. The harmonic analyses of the marches being used in music lessons of secondary schools in Turkey and the necessary suggestions for the composers who intends to compose marches for educational music are submitted in the resource.IV Science Code Key Word Number Of Peges Director Of Thesis 224.18.01 Marsh, Education of Music. m Ass.Prof Erdal TU?CULAR