Taşkın yataklardan katı partiküllerin sürüklenmesi
Elutriation of solid particles from spouted beds
  1. Tez No: 114798
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRÜDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
TAŞKIN YATAKLARDAN KATI PARTİKÜLLERİN SÜRÜKLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem TÜRÜDÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim, 2001 ÖZET inert partikül içeren taşkın yataklar kurutma, granülasyon ve kaplama gibi endüstriyel proseslere ek olarak (Mathur and Epstein, 1974) kömür ve atık maddelerin gazlaştınlmasında (Foong et al., 1980, 1981) ve yanmasında da (Khoshnoodi and Weinberg, 1978) kullanılır. Yanma ve gazifikasyon proseslerinde partikül boyutunda küçülme olur ve taşkın yataktan taşınma gözlenir. Hava kirliliğinin artmasıyla ve ısı veriminin azalmasıyla partiküllerin sürüklenmesi bir sorun olmuştur (Ishikura and Shinohara, 1983). Taşkın yatakta kolonun ortasında yüksek hızla akan gazın oluşturduğu oluk bölgesine sürüklenen partiküllerin, yatağın üstünde bir fıskiye gibi tekrar anüler bölgeye düşmeleri ve anüler bölgede de aşağıya doğru hareket etmeleri sonunda katıların sirkülasyonla karışmaları gözlenir.Bu çalışmada sürüklenme ile taşkın yatak dışına taşınan katı miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla deneysel çalışmada, pleksiglastan yapılmış, 10 cm x 10 cm kare kesitli,103 cm yüksekliğinde ve 60° konik dipli bir kolon kullanılmıştır. 2.042 mm çapında ve 771 kg/m3 yığın yoğunluğunda kuş yemi ve 0.162 mm ile 0.0895 mm çaplarında 579 kg/m yığın yoğunluğunda buğday unu kullanılarak, yatak yüksekliği ve gaz hızı değiştirilerek deneyler yapılmış ve sürüklenme ile küçük partiküllerin ne kadarının taşındığı gram cinsinden ölçülmüştür. Deneysel bulgular iki yöntemle değerlendirilmiştir. İlk olarak, klasik yaklaşımla sürüklenme modeli geliştirilerek, hesaplanan sürüklenme hızı katsayıları için korelasyonlar geliştirilmiş ve sürüklenme hızları hesaplanmıştır. İkinci yöntemde, gaz ve katı için yazdan süreklilik ve momentum denklemleri nümerik olarak çözülmüş ve katı sirkülasyon hızı hesaplanmıştır. Katı sirkülasyon hızı yardımıyla da sürüklenme hızı hesaplanıp deneysel bulgular ile karşılaştırılmışlar. Sonuç olarak, taşkın yataklardan sürüklenip taşınan küçük partiküllerin miktarının belirlenmesi için iki farklı yöntem önerilmiştir. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Taşkın Yatak, Katı Sirkülasyonu, Sürüklenme Hızı, Partikül Taşınımı Sayfa Adedi : 125 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Bekir Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
ELUTRIATION OF SOLID PARTICLES FROM SPOUTED BEDS (M.Sc.Thesis) Özlem TÜRÜDÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October, 2001 ABSTRACT Spouted beds consisting of inert particles are used for both combustion (Khoshnoodi and Weinberg, 1978) and gasification (Foong et al., 1980, 1981) of coal and waste materials, in addition to its use in such industrial processes as drying, granulation and coating (Mathur and Epstein, 1974). In combustion or gasification processes, the particles become smaller and tend to elutriate from the spouted bed. The elutriation of the particles becomes a problem through decreasing the heat efficiency and increasing air pollution (Ishikura and Shinohara, 1983). Mixing of solids is observed in the spouted beds by entrainment of particles into the spout region, then raining down on annular region like a fountain and descending down in the annular region. In this study, it was aimed to determine the amount of solids carried out of the spouted bed by elutriation. A column, made of plexiglass with a square crosssection of 10 cm x 10 cm, 103 cm height and a conical base of 60° was used in the experimental study. The bird food seeds having 2.042 mm diameter and 771 kg/m3 bulk density and wheat flour having of 0.162 mm and 0.0895 mm diameters and 579 kg/m3 bulk density were used as solids. The experiments were performed for various bed heights and gas flow rates. Elutriation of small particles was determined by weighing of collected samples. The experimental data were evaluated by two methods. Firstly, classical approach in elutriation modeling was adapted and correlations for the elutriation rate coefficients and the elutriation rate were developed. In the second approach, the continuity and momentum equations written for solid and gas were solved numerically and the solid circulation rate was calculated. The elutriation rate was then estimated from the solid circulation rate. The predicted values were compared with experimental data. Consequently, two different methods have been proposed for determining the elutriation rate from spouted beds. Science code : 603.01.01 Key Words : Spouted bed, Solid Circulation, Elutriation Rate, Particle Carry Over Page number : 125 Supervisor : Prof. Dr. Bekir Zühtü UYSAL