Toz enjeksiyon kalıplama ile üretilmiş 17-4 çökeltiyle sertleştirilmiş paslanmaz çelik gaz ve su atomize toz parçalarının karakterizasyonu
Characterization of powder injection molded parts made from gas and water atomised 17-4 precipitation hardening stainless steel powder
  1. Tez No: 114800
  2. Yazar: MURAT DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
TOZ ENJEKSİYON KALIPLAMA İLE ÜRETİLMİŞ 17-4 ÇÖKELTİYLE SERTLEŞTİRİLMİŞ PASLANMAZ ÇELİK GAZ VE SU ATOMİZE TOZ PARÇALARININ KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Murat DALKBLINÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada 17-4 PH (çökeltiyle sertleştirilmiş) paslanmaz çelik tozlarından metal toz enjeksiyon kalıplama (MTEK) yöntemiyle üretilen iş parçalarının karakterizasyonu yapıldı. Bunun için içerisinde ince (dm= 14 um) ve küresel gaz atomize 17-4 PH paslanmaz çelik tozları ile %0, 70, 80, 90 ve 100 oranında iri (dm= 23,3 fim) ve karmaşık şekilli su atomize 17-4 PH paslanmaz çelik tozları bulunan metal toz harmanına çok bileşenli balmumu-polimer esaslı bağlayıcı karışımı ilavesi ile elde edilen besleme stokları hazırlandı. Hazırlanan bu besleme stokları karıştırma, kalıplama, çözgen ve termal ayrıştırma metotları ile bağlayıcı giderme ve 1250, 1280, 1300 ve 1350°C sıcaklıklarında 1 ve 2 saat süreyle hidrojen atmosferinde sinterleme gibi klasik MTEK işlem sırasını takiben 1000°C de 1 saat süre ile argon gazı ortamında homojenize edildiler. Çözündürmeyi ( homojenize etme ) takiben yapılan buzlu suda su verme işlemi sonrası aynı numuneler 500 ve 550°C sıcaklıklarda 4 saat süre ile yine argon gazı ortamında yaşlandırma işlemine tabii tutuldular. Tüm bu işlemler sonucunda, üretilen 17-4 PH paslanmaz çelik MTEK iş parçaları, kullanılan başlangıç tozları, kalıplanmış ve bağlayıcıları giderilmiş numuneler, sinterlenmiş ve homojenize edilmiş numuneler ve yaşlandırılmış numuneler de dahil olmak üzere lazer toz-tane ebat ve ebat dağılımı, optik ve tarama elektron mikroskobu metallografik ve kırık yüzey analizleri, sertlik ölçümleri kombinasyonundan oluşan karakterizasyon yöntemleri kullanılarak detaylı bir şekilde incelendiler. Yapılan bu detaylı araştırma sonucunda sadece besleme stoğunun harmanlı toz bileşiminin değil, aynı zamanda bağlayıcı giderme metotları, sinterleme süre ve sıcaklıkları, homojenleme ve takibinde uygulanan yaşlandırma sıcaklıklarının üretilen 17-4 PH paslanmaz çelik MTEK iş parçalarında mikroyapı-özellikler ilişkilerine olan etkileri incelendi ve belirlendi.Bilim Kodu : 3.022 Anahtar Kelimeler : Paslanmaz Çelikler, Toz Enjeksiyon Kalıplama, Karakterizasyon Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sedat ÖZBİLEN
Özet (Çeviri)
Ill CHARACTERISATION OF POWDER INJECTION MOLDED PARTS MADE FROM GAS AND WATER ATOMISED 17-4 PRECIPITATION HARDENING STAINLESS STEEL POWDER (M.Sc. Thesis) Murat DALKILINÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, the characterisation of 17-4 PH (precipitation hardening) stainless steel parts made by metal powder injection molding (MPIM) were carried out. For this purpose, feedstocks (compounding) containing a pre-determined multi- component wax-polimer binder mix and a blend of fine (dm= 14 fim) and spherical gas atomised and coarse (dm= 23,3 um) and irregularly shaped water atomised 17-4 PH stainless steel powders in 0, 70, 80, 90 and 100 wt% ratios were prepared. By using classical MPIM processing cycle such as mixing, molding, solvent extraction and thermal debinding, sintering at 1250, 1280, 1300 and 13S0°C for 1 and 2 hours under hydrogen atmosphere, above mentioned feedstocks were homogenised at 1000°C for 1 hour under argon gas atmosphere. After iced- water quench, the same 17-4 PH stainless steel MPIM parts were aged artificially at 500 and 550°C for four hours under Ar-gas atmosphere. 17-4 PH stainless steel MPIM parts that were produced after all these above mentioned processing steps, were investigated in detail together with as- received powders, molded and debound samples, sintered, heat treated and aged samples by a combination of characterisation methods such as laser powder particulate size and size distribution analysis, optical and scanning electron metallography, SEM fractography and hardness measurements. At the and of this detailed investigation, not only the influence of the chemical composition of the powder blend of as-received powders in the prepared feedstock but also the different methods of debinding techniques, sintering time and temperature, homogenisation and ageing temperature on the microstructure-property relationships of 17-4 PH stainless steel MPIM parts were studied and determined. Science code : 3.022 Key Words : Stainless Steel, Powder Injection Moldinng, Characterisation Page Number : 90 Adviser : Prof. Dr. Sedat ÖZBİLEN