Bazı Ebenus L. türlerinin karyolojisi
Karyology of some Ebenus L. species
- Tez No: 114813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
BAZI EBENUS L. TÜRLERİNİN KARYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Fadime ÜZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Ebenus L. cinsinin ülkemizdeki bütün türleri endemik olup 16 takson ile temsil edilmektedir. Bunlardan E. depressa Boiss & Bal., E. hirsuta Jaub & Spach., E. laguroides Boiss. kromozom morfolojileri bakımından incelenmiştir. İncelenen türlerde kromozom sayısının 2n = 2x = 14 ve 2n = 4x = 28 olduğu belirlenmiştir. Temel kromozom sayıları hepsinde x = 7 dir. Kromozom boyları, E.depressa 'da 2.56-1.13 |j.m, E. hirsuta'da 2.32-1.32 um ve E. laguroides'te 1.97-1.22 |j.m arasındadır. E. depressa'nın karyotipi 1 submetasentrik ve 6 metasentrik kromozomdan oluşurken E. hirsuta'mn ve E. laguroides'in karyotipi 7 metasentrik kromozomdan oluşmaktadır. Bilim Kodu : 401.01.00 Anahtar kelimeler : E. depressa, E. hirsuta, E. laguroides, karyotip, Türkiye Sayfa adedi : 50 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Fatma ÜNAL
Özet (Çeviri)
KARYOLOGY OF SOME EBENUS L. SPECIES (M.Sc. Thesis) Fadime ÜZKURT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT All species of genus Ebenus L. which grow in Turkey are endemic. It is represented by 16 taxa. Three of them, E. depressa Boiss & Bal., E. hirsuta Jaub & Spach. and E. laguroides Boiss. were investigated in terms of chromosome morphology. Chromosome numbers of 2n = 14 and 2n=28 were found. Basic chromosome number is x = 7. Choromosome lengths in E. depressa, E. hirsuta and E. laguroides are ranged between 2.56 and 1.13 jj,m, 2.32 and 1.32 |a,m and 1.97 and 1.22 jam, respectively. The karyotype of E. depressa consists of 1 submetacentric and 6 metacentric chromosomes. The karyotype of E. hirsuta and E. laguroides consists of -7 metacentric chromosomes. Science code : 401.01.00 Key words : E. depressa, E. hirsuta E. laguroides, karyotype, Turkey. Page number : 50 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Fatma ÜNAL