Adana İli ve çevresindeki önemli ana fayların özellikleri ve bölgenin depremselliğine etkisi
- Tez No: 114812
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ADANA İLİ VE ÇEVRESİNDEKİ ÖNEMLİ ANA FAYLARIN ÖZELLİKLERİ VE BÖLGENİN DEPREMSELLİĞİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Z. Beril (KOZLU) EKİNCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Tez konusu, 27 Haziran 1998 Ceyhan depreminin, Adana ili ve çevresindeki önemli ana faylarla olan ilişkisinin belirlenmesini ve bu fayların bölgenin depremselliğine etkisini kapsamaktadır. Amaç, inceleme alanı ve çevresinde yeralan yerleşim birimlerinin ve sanayi yapılarının bölgenin jeolojik yapısına ve zemin özelliklerine göre, gelecekte karşılaşılabilecekleri olası depremlerin ortaya konulmasıdır. Çalışmada izlenen metotda, bölgede önceden yapılmış sismik ve jeolojik araştırmalarla ilgili raporlar ve yayınlar incelenmiştir. Bu veriler değerlendirildikten sonra, araziye gidilerek özellikle aktif fay zonlarında ve 27 Haziran depreminin üst merkez civarındaki Ceyhan fayı çevresinde saha gözlemleri yapılmıştır. Bu çalışmada, bölgedeki yoğun aktif faylar ve depremlere karşı hassas zeminler tariflenerek, yeni yerleşim alanlarının seçimini ve bu zeminlerde yeralan mevcut yapıların almaları gereken önlemleri kapsamaktadır. Ayrıca, bölgede bugüne kadar oluşmuş depremler ve hasarlar belirtilerek, 27 Haziran 1998 depremindeki yıkıcı hasarlar ile bu hasarlara neden olan Ceyhan Fayı ve deprem dalgalarına karşı zeminin davranış özellikleri (sıvılaşma) üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 0801 81 Prof.Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
11 THE FEATURES OF MAJOR FAULTS IN ADANA AND ITS VICINITY AND THEIR AFFECT TO THE SEISMICITY OF THE REGION (M.Sc. Thesis) Z. Beril (KOZLU) EKİNCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT This study focuses on the relation between recent Ceyhan earthquake of June 27th, 1998 and major faults cropping out in the vicinity of the city of Adana and also on the effect of these faults on seismicity. The objective is to define and describe the necessary measures that need to be implied to protect the populated areas and industrial foundations depending on geological structure and soil properties of the region. For these purposes, an extensive literature survey has been undertaken by reviewing reports and publications on the region through archieves and libraries of government institutions. This was followed by field observations in the vicinity of epicentre of Ceyhan earthquake, around Ceyhan fault and especially active fault zones. Active faults and susceptible areas with respect to ground conditions have been described and precautions need to be taken for new settling areas and for foundations existing on weak grounds were suggested. Past earthquakes and the damage occured in the region prior to Ceyhan earthquake were discussed together with the destructive damage occured with June 27th earthquake. Finally, soil behaviour (liquefaction) under passage of earthquake waves was explained. Science Code Key Words Page Number Advicer 0801 81 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL