Eskişehir Taşbaşı çarşısında, Taşbaşı Sokak ve Arpat Caddesi koruma ve sağlıklaştırma önerisi
A Proposal for rehabilitation and preservation of Taşbaşı Street and Arpat Avanue in the Taşbaşı environmental site of Eskişehir, in Turkey
  1. Tez No: 114816
  2. Yazar: HİCRAN HANIM HALAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ESKİŞEHİR TAŞBAŞl SİT ALANINDA TAŞBAŞI SOKAK VE ARPAT CADDESİ KORUMA VE SAĞLIKLILAŞTIRMA ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Hicran Hanım HALAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Tezin konusu, Eskişehir'in tarihi ticaret merkezi Taşbaşı Çarşısı'nın bir alt bölgesi olan günümüzde değer ve sorunları bünyesinde barındıran Taşbaşı Sokak ve Arpat Caddesi'ndeki dokudur. Çalışmanın amacı bu dokuyu belgelemek ve gelecek nesillere iletilebilmesi için koruma ve sağlıklaştırma önerilerinin oluşturulmasıdır. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanıtılması, ikinci bölümde konunun tanımı, amacı ve yöntemi, üçüncü bölümde Eskişehir Kenti'nin, Taşbaşı Çarşısı'nın ve detaylı çalışma alanı olan Taşbaşı Sokak ve Arpat Caddesi'nin analizleri, Dördüncü bölümde analizlerin değerlendirilmesi suretiyla restitüsyon denemesi yapılmıştır. Beşinci bölümde ise elde dilen bütün bilgilerin sentezlenmesiyle Taşbaşı Sokak ve Arpat Caddesi'nin yaşatılması için gerekli olan fiziksel müdahale önerilerini içeren koruma ve geliştirmeye yönelik kararlar oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde ise, elde edilen sonuçların çalışma alanı, Eskişehir ve Türkiye genelinde benzer alanların özgün haliyle korunup yaşatılabilmesi için çalışmanın örnek alınabilmesi konusu üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler : Eskişehir, Taşbaşı, Arpat, Çarşı, Koruma, Sağiıklılaştırma, Çevre
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is an urban sector in the Taşbaşı Street and Arpat Avenue that include contemporary urban values and problems as a sub section of Taşbaşı Bazaar, the historical commerce center of Eskişehir City. To outline a rehabilitation & preservation proposal for documentation of this sector and its continuity to next generation is the aim of the study. This study is formed in six chapters that also include the chapter of introduction and result. In the chapter of introduction, the topic of the study is introduced. The definition, aim and method of the thesis are outlined in the chapter II. In the chapter III, the analyses of Eskişehir City, Taşbaşı Bazaar, Taşbaşı Street and Arpat Avenue as a detailed study of the urban sector are prepared. In the chapter IV, an example of restitution of this sector is established by getting involved the analyses. In the chapter V, primary decisions towards preservation and development that include physical intervention proposals to keep the presence of Taşbaşı Street and Arpat Avenue by making synthesis from obtained site information are formed. In the final chapter, it is focused on the idea of being an example for similar sectors in Eskişehir City and Turkey to sustain them by preserving their original format. Key Words : Eskişehir, Taşbaşı, Arpat, Bazaar, Preservation, Rehabilitation, Environment